Na benzinskoj pumpi u Vranju prošlog vikenda je brutalno ubijena dvadesetsedmogodišnja Sara Asanović, a osumnjičeni za njeno ubistvo digao je ruku na sebe pre nego što je policija uspela da ga uhapsi. Ovaj četrdesetsedmogodišnji ubica, koji se ubio pucajući u sebe iz istog pištolja kojim je presudio Sari, već je bio na višegodišnjoj robiji zbog ubistva devojke i pokušaja ubistva druge devojke, koju je iskasapio nožem i koja je nekim čudom preživela. Pušten je iz psihijatrijske bolnice nedelju dana pre nego što je počinio ovaj zločin, a nažalost Sara je šesta žena koja je ubijena od početka ove godine.
Trećeg dana februara policija je u Temerinu uhapsila šezdesetsedmogodišnjeg muškarca zbog sumnje da je ubio svoju suprugu, a mediji izveštavaju da je ona više godina trpela porodično nasilje.
Dvadeset drugog dana januara pronađeno je beživotno telo osamdesettrogodišnje žene u okolini Sečnja. Kako mediji navode, priveden je čovek koji ima „dosije zbog napada na partnerke”. Šest dana ranije, dogodilo se masovno ubistvo u blizini Sjenice – naoružani ubica pucao je u bivšu ženu, njene roditelje i brata, a žrtve ovog suludog zločina bile su i komšije, koje su se slučajno zatekle u kući. Ubica je najpre pobegao, a kada su ga policajci pronašli i opkolili, digao je ruku na sebe. Šestog januara ubijena je osamdesetčetvorogodišnja žena u okolini Požarevca – nju je ubica prvo pokušao da siluje, a potom je izbo nožem.
Ako se nastavi ovaj trend, postoji bojazan da ćemo se na kraju godine ponovo suočiti s brojkom od 30 žena ubijenih u porodičnom nasilju. Statistika, naime, svedoči da na svakih deset dana jedna žena u Srbiji strada od ruke svog supruga, oca ili brata. Uprkos činjenici da iz godine u godinu raste broj zakona, konvencija i propisa koji ženu štite od nasilja u porodici, u prethodnih deset godina oko 350 žena završilo je u čitulji nakon porodičnih svađa. U protekloj godini 28 žena stradalo je u porodičnom nasilju, u 2019. godini broj ubijenih žena bio je identičan, a 2018. godine ubijena je 31 žena. Godinu dana ranije 29 žena stradalo je u porodičnom nasilju, 2016. godine ubijeno je 36 žena, a 2015. godine 25 njih je završilo u čitulji. Podaci svedoče da je 2014. godine ubijeno 27 žena, godinu dana ranije čak 44 žene su stradale u porodičnom nasilju, 2012. godine ubijene su 32 žene, a 2011. godine ubijeno je 29 žena.
Analitičari nasilja u porodici skreću pažnju na činjenicu da je prošle godine veliki broj nasilnika digao ruku na sebe, nakon što je ubio svoju suprugu ili partnerku. Statistički posmatrano – svaki drugi nasilnik koji je počinio ubistvo u porodici nakon toga je oduzeo sebi život. Otkako je na snagu stupio Zakon o prevenciji nasilja u porodici, značajno je povećano prijavljivanje nasilja, a podaci Autonomnog ženskog centra govore da se godišnje podnese oko 30.000 prijava. U većini slučajeva policija odmah reaguje hitnom merom udaljenja nasilnika iz stana i zabranom prilaska žrtvi, što na nju deluje ohrabrujuće i uliva joj poverenje u institucije sistema. Međutim, podaci takođe govore da svaki treći počinilac nasilja ponovi to delo u istoj godini i prekrši zabranu prilaska žrtvi i da je bar trećina ubijenih žena prethodno tražila pomoć institucija sistema.
Zbog toga su predstavnice udruženja građanki „FemPlatz” u partnerstvu s organizacijama „Džender noledž hab” i Ženski istraživački centar i komunikaciju poslale pismo svim nadležnim institucijama sistema kako bi ih podsetili na neophodnost preduzimanja koraka za sprečavanje femicida u Srbiji. U pismu se, između ostalog, podseća da je 2020. godine ubijeno najmanje 28 žena u porodičnom nasilju, da svega deset odsto počinilaca izražava žaljenje i kajanje zbog izvršenog dela i najčešće smatra da je žrtva svojim ponašanjem doprinela ovom krivičnom delu. Takođe se naglašava da su žrtve femicida uglavnom nevidljive jer o njima nema dovoljno podataka u sudskim presudama, kao i da sudovi često izriču preblage kazne za femicid.