Nova sanitarna deponija u Vinči trebalo je da bude otvorena još 30. septembra, ali se to po svemu sudeći neće dogoditi ni četiri meseca kasnije, odnosno 31. januara kako je poslednji put najavljeno. Izvesnije je da će nova deponija biti otvorena tek u martu. Do kašnjenja je, kako se nezvanično čuje, došlo zbog zastoja u poslovima preduzeća „Energoprojekt Niskogradnja”. Kako u ovoj firmi tvrde, radove su usporili vremenski uslovi i pojava klizišta na staroj deponiji.
Zbog toga se i deponovanje smeća obavlja u otežanim okolnostima. Potrebno je na postojećoj deponiji odrediti prostor za odlaganje 1.500 tona smeća dnevno koje neće dodatno uticati na klizište. Koliko će to stara deponija izdržati, videće se uskoro.
„Beo čista energija” i grad su se sporazumeli da nova sanitarna deponija u Vinči počne da radi od 31. januara, rekli su u Sekretarijatu za zaštitu životne sredine.
– Do tada je „Beo čista” imala obavezu da završi neophodne poslove za početak rada nove deponije i obezbedi dozvolu za upravljanje otpadom od Ministarstva za zaštitu životne sredine. Planirano je da 31. januara krenu sa radom postrojenja za tretman građevinskog otpada i procednih voda, znatan deo unutrašnjih saobraćajnica i nova prijemna rampa sa mernim vagama na ulazu u kompleks – navode u sekretarijatu.
Početak rada nove sanitarne deponije prvenstveno zavisi od poštovanja ugovorenih rokova privatnog partnera „Beo čiste”, odnosno glavnog izvođača radova, „Energoprojekt Niskogradnja” a.d.
– Projekat izgradnje nove deponije u Vinči je vrlo kompleksan, prvi ovakve vrste, i kao takav značajan za grad jer vodi ka trajnom rešenju potpuno neuređene gradske deponije na koju se decenijama odlaže gradski otpad. Angažovan je veliki broj projektanata, izvođača radova i podizvođača. Naša firma po sistemu „ključ u ruke”, kroz ugovor sa investitorom „Beo čista energija” obavlja jedan deo radova na deponiji i to onaj koji se odnosi, u prvoj fazi, na proširenje postojeće deponije i izgradnju objekata infrastrukture. Ova faza radova privodi se kraju, urađeno je oko 90 odsto planiranog pa se očekuje da posao bude završen u toku marta – kažu u „Energoprojektu”.
Trenutno je najveći problem, barem što se „Energoprojekta” tiče, klizanje postojeće deponije koje ugrožava deo izvedenih radova, a gde su određene poslove sanacije klizišta uradile firme koje angažovao glavni investitor. Osim toga, suočili su se i sa određenim neophodnim izmenama projektne dokumentacije.
– Sve ovo, uz probleme ulaska u zimski period i određenih paralizacija sektora zbog pandemije virusa korona, izazvalo je određena opravdana kašnjenja radova, koja se uspešno privode kraju – kažu u „Energoprojektu” i napominju da je do sada na ovim radovima bilo angažovano oko 200 radnika.
Druga faza uključuje radove na postojećoj deponiji, njeno oblikovanje, pokrivanje, humuziranje sa izgradnjom mreže za kaptiranje gasova. Ova faza još nije počela, a planirano ja da se završi u julu 2023. godine.
Iz preduzeća „Beo čista” odgovori na pitanja o datumu otvaranja nove deponije i toku radova su izostali.
Do otvaranja nove deponije najveći teret posla pašće, izgleda, na „Gradsku čistoću”. Oni će morati da se snalaze i odlažu otpad na staru deponiju, ali tako da joj dodatno ne poremete „statiku”. To će biti pravi poduhvat, ako se u obzir uzme da je krajem decembra veliki deo ove deponije i saobraćajnica kraj nje „otklizao” ka Dunavu i postrojenju za procedne vode.