Pančevo - Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredinu doneo je rešenje kojim za Projekat „Rekonstrukcija i promena namene objekta skladište gotovog proizvoda mineralnog đubriva u sklopu poslovno-industrijske zone”, odnosno u bivšoj Staklari u Pančevu, nije potrebna procena uticaja na životnu sredinu. Takođe, mišljenja Sekretarijata za zaštitu životne sredine Gradske uprave Pančevo, Udruženja „Pančevo nije rupa” i „Zeleni most”, Institut za istraživanje korupcije „Kareja” i Udruženje „Karlovački vinogradi”, na rešenje o nepristupanju izrade studije uticaja prenamene objekta ostalih industrijskih delatnosti u skladištu gotovog proizvoda mineralnog đubriva firme „Promist”, koje je ovaj pokrajinski organ doneo 4. januara 2021. godine, ocenjena su kao netačna i neosnovana.
Gradska uprava Pančevo, Sekretarijat za zaštitu životne sredine, naveo je da je Ministarstvo za zaštitu životne sredine 2018. godine, zabranilo rad kompleksa Skladišta veštačkog đubriva na bazi amonijum-nitrata. Dalje, da nisu navedene količine za đubriva UREA, KAN i MAR i da u postupku izdavanja lokacijskih uslova nije traženo mišljenje sekretarijata, niti bilo kog drugog organa iz oblasti zaštite životne sredine. „Posledice udesa morale bi biti ocenjene kao katastrofalne, što udes klasifikuje kao veoma veliki rizik i kao takav je neprihvatljiv, kako za grad Pančevo, tako i sa aspekta zakonske regulative”, navodi sekretarijat. Podvlači i da deo iz Izveštaja o bezbednosti, „da se u slučaju udesa obaveštava Gradski štab za vanredne situacije i ostale službe, te da se tako sva odgovornost za živote ljudi i imovinu prebacuje na grad, koji treba u roku od tri do pet sati da izvrši evakuaciju, što je nemoguće”, Za grad Pančevo, smatra sekretarijat, bilo koja količina veštačkog đubriva koja bi se skladištila na predviđenoj lokaciji neprihvatljiva je.
Udruženja „Pančevo nije rupa” i „Zeleni most” imaju primedbe na normative koji se odnose na zaštitu skladišta od požara i eksplozija, koji su zakonski ažurirani 1987. godine i da su se u međuvremenu na svetskom novou desile mnoge nesreće u skladištima amonijum-nitrata, te „da se ne usvajaju naučene lekcije”. Mišljenja su, da je zabrinjavajuće što predmetni projekat nema alternative, uz podsećanje da je u prethodnom periodu „Promist” skladištio đubrivo na otvorenom. Navodi i tvrdnje zaposlenih u firmi, da je đubrivo prepakivano, dok se u studiji tvrdi da će đubrivo biti u oringinalnom pakovanju.
Udruženje građana Institut „Kareja”, između ostalog podseća, da je poslovanje „Promista” bilo i do sad veoma problematično, neodgovorno i nezakonito, te da je firma dobila negativno mišljenje na Izveštaj o bezbednosti postrojenja u Staklari, jer nije ispunila zakonske norme. Podseća da je Pančevo jedan od ekološki najugroženijih gradova i da je 2001. godine, gradska Skupština donela odluku da u Pančevu nije dozvoljeno širenje prozvodnih i skladišnih kapaciteta hemijske industrije. Upozoravaju da se izgradnjom skladišta veštačkog đubriva krši niz dokumenata, protokola i deklaracija.
U zaključku rešenja, Pokrajinski sekretarijat konstatuje da se veći deo primedbi ne odnose na postupak procene uticaja na životnu sredinu i zakljujučuje da je utvrđeno da Projekat ne predstavlja značajan izvor emisija i zagađivanja životne srdine (vazduh, zemljište podzemna voda). „Nosilac projekta nije dužan da izradi plan obavljanja monitoringa, a predvideo je zaštitne i sigurnosne mere kojima se rizik za životnu sredinu svodi na najmanju moguću meru”, zaključuje se u rešenju Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine.