Konačno stigoše i ti dani da nacija malo odahne. Počela je vakcinacija. Pojavilo se nekoliko vakcina, a uskoro će ih biti na desetine. I to je dobro. Nažalost naš „Torlak” nije među proizvođačima tih vakcina, a nekada je predstavljao priznato i u svetu poznato ime. Danas treba da uvezemo dovoljan broj vakcina u što kraćem periodu, što će biti ozbiljan problem.
Spadam u grupu starijih od 80 godina i sa suprugom koja je u osamdesetima čekam i nadam se brzoj vakcinaciji.
Postoji jedan problem, ali očekujem da će i on biti rešen. Naime, moja supruga i ja ne želimo vakcine„Fajzera” i „Moderne”. Želimo rusku vakcinu „sputnjik”, kinesku vakcinu „Sinofarma”, „oksfordsku” ili vakcinu „Astre zeneka”. Potonje pobrojane zasnivaju se na klasičnom načinu spravljanja vakcine. To jest u vakcinu se ubacuje umrtvljen virus korona koji će izazvati reakciju organizma na stvaranje antitela.
Ruski stručnjaci su mogli mnogo brže od ostalih da naprave vakcinu, jer su imali iskustva sa pravljenjem vakcine protiv ebole koja je uspešno zaustavila epidemiju te bolesti na jugu Afrike 2014. godine. Sada su samo na istoj platformi adnovirusa ubacili delove umrtvljenog virusa korone i dobili kvalitetnu vakcinu.
Amerikanci su išli potpuno drugim putem. Oni su koristili gen, ćelije ribonukleinska kiseline (RNK) koja na ubačene delove virusa korone u vidu antigena počne da multiplicira ovaj deo antigena kao svoj i tako navede organizam da stvara antitela. Reklo bi se da je to lakši, brži i jeftiniji način što je tačno. Ali do sada u svetu nijedna vakcina nije napravljena na humanoj populaciji na ovaj način.. Niko ne zna kako će organizam u daljem životu reagovati na manipulaciju genima, šta se može očekivati u sledećim generacijama roditelja, kakva će biti autoimuna reakcija sada i kasnije.
Do sada smo bili svedoci genetske modifikacije na biljkama. S druge strane, i pored reakcije mnogih stručnjaka iz sveta virusologije i imunologije, pa i genetike, koji upozoravaju na ovaj problem, deluje kao da se naše rukovodstvo najviše okrenulo „Fajzerovoj” vakcini.
Vaš i naš list je objavio da su ruski stručnjaci ponudili „Torlaku”, odnosno našim stručnjacima, da kompletiraju vakcinu kod nas, da nam daju ono najvažnije, a to je – tehnologija, tj. baza za mnoge vakcine. Nije mi poznato da su to još nekome ponudili. Odgovor naše vlade je bio da to još nije dovoljno ispitano. „Torlak” bi na taj način ponovo postao veliki proizvođač vakcina, sa modernom tehnologijom, i vratio bi se na put stare slave. Nije mi jasno zašto to nije prihvaćeno, nije valjda opet reč o politici nezameranja onima koji se jagme za milijarde dolara. Zato treba pozvati naše prijatelje i ponuditi im saradnju sa „Torlakom”.
Prof. dr sci Radenko Tadić,
Novi Beograd