Ujedinjena Amerika, moto je govora koji će Džo Bajden održati u sredu kad bude polagao zakletvu kao novi šef Bele kuće. Njegova implicitna poruka je tačna – zemlja čije kormilo preuzima politički je raspolućena. Drugo je pitanje da li novi predsednik može da ispuni obećanje da Amerika više neće biti polarizovana. S obzirom na to kako se ponašaju trampovci, ali i šta rade Bajden, njegova stranka i deo društva koji im je naklonjen, nemoguće je ne zapitati se da li socijalno tkivo mogu da zašiju oni koji su ga parali.
JEDAN JEZIK, DVA PREVODA: Da bi sebe predstavili kao spasioce, brojni republikanci i demokrate decenijama su ubeđivali javnost da njihovi politički protivnici urušavaju Sjedinjene Američke Države pa ništa drugo i nije moglo da se očekuje do dubokog jaza između njihovih birača. Šta se ovih dana dešava u Americi, pitanje je na koje nema jednoznačnog odgovora, već zavisi od toga sa kim pričate, koje medije pratite i čije komentare na sajtovima čitate. I samo na osnovu onoga što objavljuju korisnici društvenih mreža i pišu čitaoci informativnih sajtova, jasno je da mnogi stanovnici žive u paralelnim univerzumima.
Ekstremizam brojnih Trampovih birača je očigledan – upadaju u kongres kad im se ne svide rezultati izbora i odbijaju da prihvate da Amerika više nije zemlja u kojoj će uživati privilegije samo zato što su belci, ali ima ekstremizma i na drugoj strani. Pojedini najuticajniji mediji su o Trampovim pristalicama u Kapitolu bez imalo ustezanja izveštavali kao o „belačkoj rulji”, dok bi „živog sahranili” svakoga ko bi se usudio da letošnje afroameričke demonstrante nazove „crnačkom ruljom”.
Prema liberalnim medijima i demokratama, pristalice aktuelnog predsednika su i „huligani”, a njihov upad u kongres bio je „pobuna”, „pokušaj državnog udara” i „izdaja”. Trampovi podržavaoci se pitaju zašto liberali nisu istim imenima nazivali i sledbenike pokreta „Životi crnaca su važni”, koji su prošlog leta napadali zgrade federalne vlade, palili sudove i policijske stanice i pljačkali privatnu imovinu, a opet bili označavani kao „demonstranti” i „borci za rasnu pravdu”.
IMPIČMENT, DRUGI DEO: Zahvaljujući većini u Predstavničkom domu, Demokratska stranka je prošle srede pokrenula još jedan postupak za predsednikovu smenu, što Trampa čini jedinim šefom Bele kuće koji je dvaput prolazio kroz ovu proceduru. Optužen je da je „podsticao na pobunu” i „podstrekivao na nasilje protiv američke vlade” da bi izmenio ishod izbora. U komentarima njegovih simpatizera navodi se da je to jedina pobuna bez oružja i najtrapaviji i najnaivniji državni udar na svetu, koji je Tramp izveo a da nije pokrenuo vojsku, policiju i ipak malo veću masu od one koje je umarširala u Senat.
Dok su liberalni čitaoci zadovoljni zbog drugog impičmenta, trampovci se prisećaju da su demokratski političari letos za vreme rasnih nemira hrabrili demonstrante i optuživali šefa Zapadnog krila da je „tiranin” i „rasista” pa se najkonzervativniji Amerikanci pitaju da li je i to bilo „podsticanje na pobunu”. Dok protivnici odlazećeg lidera veruju da predsednik mora da snosi posledice, trampovci optužuju liberale da se pozivaju na moralni čin dok je njihov postupak daleko pragmatičniji – ako osude Trampa, on više neće moći da se kandiduje za javne funkcije, pa ni za predsedničke izbore 2024.
TVITER FARMA: Razdor je unela i odluka „Fejsbuka” i „Tvitera” da izbace Trampa i njegove brojne sledbenike sa svojih mreža. I „Gugl”, „Amazon” i „Epl” onemogućili su korisnicima da instaliraju aplikaciju „Parler”, gde su mnogi trampovci „pobegli”, ali za koju lideri tehnološke industrije tvrde da je služila kao mesto za planiranje novih napada poput onog na kongres. Jedan deo zemlje aplaudira IT industriji što više ne dozvoljava Trampu da osporava izbore niti njegovim sledbenicima da šire dezinformacije, dok drugi navode da je ovo „tiranija Silicijumske doline” u kojoj Mark Zakerberg odlučuje šta je istina i šta sme da se kaže.
Obe strane su se poslužile istim izrazom da bi opisali neistomišljenike – „orvelovski”. Prvi kažu da Tramp kao da je svoje „alternativne činjenice” prepisivao iz „1984”, dok drugi smatraju da je ponašanje društvenih mreža poput „Životinjske farme” gde su konzervativci i liberali jednaki, samo su liberali „jednakiji”.
Bajden je proklamovao jedinstvo, ali njegova partija drugim impičmentom podgreva podele. Prema nekim mišljenjima, Demokratska stranka preuveličava stvari da bi podelila republikance na trampovce i antitrampovce i obeshrabrila njihov izlazak na naredne izbore, mada ova taktika zasad nije dala rezultate. I posle onoga što se desilo 6. januara, ispitivanja javnog mnjenja pokazuju da najveći deo republikanskih glasača i dalje veruje da je šefu vlade u novembru ukradena izborna pobeda, dok skoro polovina ovih birača odobrava upad u kongres.
Od srede, demokrate će kontrolisati i izvršnu i zakonodavnu vlast, već uživaju podršku medija, univerziteta, Silicijumske doline i Holivuda, i to ih stavlja na iskušenje da nastave da ignorišu poruke druge strane, koja čini skoro polovinu biračkog tela. Zbog proterivanja sa mreža i drugog impičmenta, Trampovi glasači će još i više u svemu videti zaveru protiv njega, ali i protiv sebe.