Iako se ispoljava prvenstveno na koži, psorijaza odavno ne predstavlja samo kozmetički problem, već je to medicinsko stanje koje iziskuje dobru dijagnostiku, uporno lečenje i veliku saradnju pacijenta i lekara. Obično se javlja u vidu crvenila i ljuspanja koje je najčešće jasno ograničeno od zdrave kože, ali pored toga, može zahvatiti zglobove, kosti, kardiovaskularni sistem ili biti udružena s metaboličkim sindromom.
Profesor dr Željko Mijušković, dermatovenerolog Klinike za kožne i polne bolesti na Vojnomedicinskoj akademiji podseća na statistiku po kojoj se kod četiri od 10 osoba s psorijazom može javiti teži oblik bolesti, a ukoliko su promene na koži praćene bolom u zglobovima, to može da bude znak da je došlo do pojave psorijaznog artritisa. Zbog toga je veoma važno da svi pacijenti obrate pažnju na simptome i na vreme se jave dermatologu.
– Kako bi se došlo do korektne dijagnoze, neophodno je uvek učiniti pažljiv i potpun pregled bolesnika uz, po potrebi, dodatne dijagnostičke metode: histopatološki pregled, pregled na gljivice, epikutano testiranje za reakciju kasne preosetljivosti – pojašnjava dr Mijušković.

Najčešća u trećoj deceniji
Psorijaza se javlja podjednako kod osoba oba pola, najčešće u trećoj deceniji života, ali je opisano i pojavljivanje kod novorođenčeta i kod 108 godina starog bolesnika.
Ipak, osobe koje uoče promene na svojoj koži i posumnjaju na psorijazu, ponekad promene i nekoliko lekara dok ne dođu do dijagnoze i dobiju terapiju koja im olakša tegobe, a ponekad se ispostavi i da nemaju psorijazu.
– Istina je da, zbog pojedinih oblika psorijaze, njihove lokalizacije i izgleda, postoji veliki broj oboljenja koja u pojedinim fazama bolesti mogu dati kliničku sliku sličnu psorijazi. To su numularni ekcem, kontaktni dermatitis, kandidoza, seboroični dermatitis, limfom kože – otklanja ovu nedoumicu naš sagovornik.
O uzroku za nastanak psorijaze, medicina još nema odgovor. Kao mogući uzroci navode se genetska komponenta i određeni spoljni faktori.
– U studiji u kojoj je praćena učestalost psorijaze kod dece, rezultati su pokazali da su deca čiji su roditelji bolovali od psorijaze značajno češće imala psorijazu. Nažalost, ne postoje postupci ili tretmani koji mogu sprečiti nastanak psorijaze. Do danas je jedino beta-hemolitički streptokok grupe A optužen za pokretanje procesa nastanka gutatne psorijaze, oblika koji je naziv dobio po oštećenjima (lezijama) na koži koja su veličine kapljice – navodi profesor Mijušković.
Lečenje zavisi od oblika, lokalizacije i proširenosti lezija, a važno je da bude individualno prilagođeno svakom pacijentu.
– Tako se u terapiji koriste samostalno ili u kombinaciji: lokalni kortikosteroidi, lokalno nanošenje salicilne kiseline, lokalni i sistemski retinoidi, lokalni derivati vitamina De tri, foto(hemo)terapija, metotreksat, ciklosporin, biološka terapija, itd. Psorijaza se može vrlo uspešno lečiti i držati pod kontrolom, ali samo pod uslovom da pacijent sarađuje i pridržava se preporuka lekara – naglašava dr Mijušković.
Mnogi lek za psorijazu traže u raznim melemima i kremama kod travara, kao i u alternativnoj medicini, odlučujući se za samolečenje. Kakav je stav specijalista dermatovenerologa o tome?
– Veliki broj pacijenata obolelih od psorijaze, u zavisnosti od karakteristika ličnosti i sopstvenih verovanja, u nekom periodu lečenja primeni i neki od komplementarnih i alternativnih vidova lečenja, u nadi da će baš kod njega to pokazati efikasnost ili čak dovesti do potpunog izlečenja. Nema dokaza da će ovi vidovi lečenja, kao i specifična dijeta i izbegavanje pojedinih namirnica dovesti do povlačenja psorijaze – odgovara naš sagovornik.
Procena težine bolesti
Pre započinjanja lečenja potrebno je uraditi procenu težine bolesti, kako bi se donela odluka o načinu lečenja. O blagoj formi bolesti govori se kada promene nisu zahvatile više od tri procenta površine kože, umerena forma je ona kod kojih je raširenost dostigla 10 procenta. Tešku formu imaju bolesnici čija je koža zahvaćena psorijazom na površini većoj od 10 odsto. Na procenu težine bolesti uticaj ima i činjenica koje delove tela je psorijaza zahvatila.
– Od 2019. godine u Srbiji je dostupna biološka terapija o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje. Lečenje psorijaze zavisi od tipa psorijaze, proširenosti bolesti, pola, uzrasta, pridruženih bolesti. Suština ove terapije je da se primenom određenih molekula blokiraju signalni putevi i tako se postiže izmena imunskog odgovora i zapaljenja koji se dešavaju u psorijazi. Namenjena je bolesnicima s umerenom ili teškom psorijazom, kod kojih ranije terapije nisu dale dobar rezultat ili su kontraindikovane – objašnjava profesor Mijušković.
Osobe koje se bore s psorijazom zameraju lekarima što govore o biološkoj terapiji, ne navodeći imena konkretnog leka, verujući da bi ga u apotekama mogli nabaviti sami. Profesor Mijušković razuverava nas rečima da je cena ovih lekova još uvek visoka i da ne veruje da pacijenti mogu samostalno da ih finansiraju.
Uz dijabetes, ali i bolesti srca
Koje su komplikacije nelečene psorijaze i koliko su česte?
– Uočena je udruženost psorijaze i metaboličkih bolesti, kao što su gojaznost, dijabetes, ali i bolesti srca i krvotoka, koje su direktno povezane/uslovljene prisustvom metaboličkog sindroma. Ta udruženost ranije se mogla smatrati slučajnom ili se dovodila u vezu s nekim navikama, poput pušenja, pijenja alkohola, prisustvom depresije. Danas se, međutim, zna da ove bolesti dele mnoge zajedničke genetske i imunološke mehanizme. Bolesniku s psorijazom mora da se objasni priroda bolesti i pojasne svi mogući rizici koje nose pridružene bolesti, da shvati da zapravo boluje od sistemske bolesti. Pravilnim lečenjem psorijaze smanjuje se rizik nastanka bolesti metabolizma ili oboljenja srca i krvnih sudova.
REČ STRUČNjAKA: Dr Željko Mijušković
Biološka terapija se ne prekida zbog korone
Promene u zdravstvenom sistemu do kojih je došlo zbog pandemije virusa korona osetili su i oboleli s kožnim oboljenjima, a među njima i oni s dijagnozom psorijaze.
– Pandemija virusa korona značajno je izmenila i lečenje dermatoloških pacijenata. Dostupnost lekara, nemogućnost dolaska na preglede samo su neki od problema s kojim su se susretali i još uvek se susreću dermatološki pacijenti. U početku, nije se znalo kakav je uticaj sistemske terapije u lečenju psorijaze kod pacijenata obolelih od kovida 19. Posle skoro 10 meseci, već postoje određena iskustva u svetu i stav je da pacijente od psorijaze treba lečiti i biološkom terapijom, uzimajući u obzir specifičnosti svakog pojedinačnog pacijenta.