Smederevo – Uprkos tome što tok Dunava kod Smedereva koji se proteže od 1125. do 1104. kilometra, važi za crnu tačku na međunarodnom plovnom putu kada je u pitanju rečni kriminal, ovdašnja rečna policija već pet godina radi uz pomoć „ štapa i kanapa”. Plovni put dug 21 kilometar 24 sata nadzire svega nekoliko policajaca i to sa jednim čamcem. Udruženje profesionalnih lađara Srbije (UPLS) ukazuje i na dodatni problem – taj jedini čamac je otvorenog tipa, bez osnovne navigacijske opreme i sa samo jednim motorom. Smatraju da su pripadnici smederevske policijske jedinice primorani da rade u uslovima koji su daleko od dobrih i uz velike napore se trude da obave zadatak i zaštite imovinu i posade od lokalnih razbojnika.
Kako se bliži zima temperature na vodi su sve niže i povećana vlažnost vazduha čine subjektivni osećaj hladnoće još jačim usled višesatnog boravka na otvorenom. Policijski čamac nema kabinu koja bi posadu zaštitila od kiše i hladnoće a kako su magle učestala pojava u ovo doba godine, nedostatak radara ili bilo kakve elektronske karte je dodatni problem. Primorani su da predahe od hladnoće potraže na brodovima usidrenim u sektoru ili da se vrate u bazu i prepuste sav prostor i vreme razbojnicima. Prijavljen nam je i jedan slučaj da je usled guste magle čamac ostao „zarobljen” uz jedan brod čija je posada policajcima ponudila utočište od hladnoće te ih je potom brodom prebacila do pontona jer nisu imali nikakvu opremu za plovidbu u uslovima smanjene vidljivosti, ni radar ni elektronsku kartu, navode iz Udruženja profesionalnih lađara Srbije.
Uprkos tome, iz UPLS-a kažu da u protekle tri nedelje rečna policija u Smederevu ima pojačane aktivnosti, a rezultat je što od početka novembra nije prijavljena nijedna krađa ili pokušaj pljačke na brodovima i plovnim objektima na tom delu Dunava.
Pohvaljujemo napore rečne policije u Smederevu i apelujemo na nadležno ministarstvo da im obezbedi adekvatnu opremu u vidu čamca koji može da pruži uslove za višesatni ili višednevni boravak na vodi, sa opremom za radio-vezu sa brodovima, radarom i opremom za praćenje brodova. Opet predlažemo uvođenje „vruće linije”, odnosno direktne telefonske veze sa dežurnom patrolom rečne policije jer pozivanje preko centrale u slučaju potrebe ili nužde iziskuje previše vremena, a u ovakvim situacijama ključna je brza reakcija, kažu iz udruženja, uz napomenu da je slična situacija na svim važnijim sidrištima u Srbiji i da policija i pored najbolje volje da suzbije kriminal ne poseduje adekvatnu opremu i dovoljan broj ljudi.
Podsećamo, sidrište i luka Smederevo i dalje su centar u kome haraju rečni pirati, pljačke brodova i barži godinama ne jenjavaju. Krade se sve što vredi za dalju trgovinu, najčešće gorivo, ugalj, čelik, veštačko đubrivo, kukuruz i žito. Vrednost prokrijumčarene robe meri se milionskim iznosima jer smederevska luka je jedna od najvećih utovarno-istovarnih luka na Dunavu. Prema zvaničnim podacima PU Smederevo, ovde godišnje uplovi oko 900 stranih brodova sa oko sedam hiljada brodara, a dodatno pristane oko 500 brodova u tranzitu. Najčešće se krade sa usidrenih plovila, u kojima u tom trenutku nema posade i nisu obezbeđena.
Rečna policija u Smederevu postoji tek od 2015. godine. Prošle godine formirano je posebno policijsko odeljenje „Dunav” sa sedištem na turističkom pristanu na toj reci.