Nobelovac Majkl Levit, biofizičar sa Univerziteta Stenford, počeo je krajem januara da analizira broj obolelih od kovid-19, na osnovu čega je tačno predvideo da će Kina uspeti da savlada epidemiju daleko ranije nego što su to pojedini lekari prognozirali. Sada je predmet njegove analize situacija u Sjedinjenim Američkim Državama i ostatku sveta, piše „Vašington post”. I dok brojne procene upozoravaju da će biti potrebni meseci, čak i godine socijalne izolacije i milioni ljudskih žrtava da bi se zauzdao koronavirus, Levit smatra da podaci ne idu u prilog takvom scenariju, pogotovo tamo gde su već preduzete mere izolacije.
„Ono što je potrebno, jeste kontrola panike. Ako šire posmatramo, mi ćemo biti u redu”, napominje ovaj naučnik.
Analizirajući podatke o broju zaraženih u Kini, on je primetio da iako je broj obolelih rastao iz dana u dan, brzina tog rasta se smanjivala. Prema njegovom mišljenju, činjenica da broj novozaraženih nije rastao velikom brzinom, govori više nego sam broj obolelih. To je bio prvi znak da se putanja epidemije promenila.
„Zamislite epidemiju kao automobil koji juri praznim auto-putem. Iako auto povećava brzinu, ne ubrzava kao što je pre ubrzavao. To znači da će se stopa povećanja smrtnih slučajeva tokom sledeće nedelje dodatno smanjiti”, napisao je Levit u izveštaju koji 1. februara poslao prijateljima i koji se masovno delio na kineskim društvenim mrežama. Njegova predviđanja su se uskoro obistinila: broj smrtnih slučajeva nastavio je da pada.
Sada je analizirao podatke za 78 zemalja koje beleže više od 50 slučajeva zaraženih dnevno. Međutim, nije se fokusirao na ukupan broj zaraženih, nego na broj novih slučajeva i na razliku u odnosu na prethodni dan. Na osnovu toga tvrdi da, iako su brojevi veliki, postoje znaci sporijeg rasta broja obolelih.