Војници у пуном трку улећу у заклоне направљене од земље и дрвета, заузимају положај за отварање ватре преко жичане ограде. Наоружани су аутоматским и снајперским пушкама, пушкомитраљезима и аутоматским бацачима граната.

Време је променљиво, кишовито, али то не смета војницима али ни новинару и сниматељима који прате и бележе њихово увежбавање. Трчи војник, трчи за њим и сниматељ, све до заклона и погледа, односно кадра, преко нишана оружја чија цев вири из пушкарнице. Скоро истовремено новинар фотографише са друге стране, преко врха цеви „хвата” поглед војника. Реализатор мотри на рад екипе и даје сугестије.
Реч је о екипи емисије „Дозволите” РТС-а, која се снима у сарадњи са „Застава филмом”. У њихово професионално умеће и колегијалност се недавно уверила екипа „Политике” у бази Војске Србије „Шушњак” код Куршумлије, у Копненој зони безбедности уз административну линију према Косову и Метохији.
Посетили смо их накнадно у њиховој „команди” у Београду, у недавно реновираним и лепо уређеним просторијама „Застава филма” у Кошутњаку. Уредник емисије, која је део информативног програма јавног медијског сервиса, је Горан Јанићевић.
Завршио је новинарство на Факултету политичких наука, а иза њега је искуство рада у Продукцијској групи „Мрежа” и на сајту РТС-а. Добитник је награде „Иван Марковић” Медија центра „Одбрана” за извештавање о војним темама.

КРОЗ ВАТРУ И ВОДУ
Током служења редовног војног рока завршио је Школу резервних официра пешадије. Ту чињеницу не потенцира приликом сусрета са саговорницима, али она у одређеним ситуацијама свакако „топи лед” и олакшава реализацију теме на којој се ради.
– Суштина ове емисије је репортажа, трудимо се да што мање будемо у канцеларији, у затвореном простору. Стално смо на терену, може се рећи да „кроз ватру и воду” пратимо активности Министарства одбране и Војске Србије – каже Јанићевић.
Он је увео савремени приступ овим темама. Емисија „Дозволите” прати и стране армије, користе се нове технологије као што су акциона („го-про”) камера и дронови. Поменуте камере су малих димензија, често се монтирају на врх пушчане цеви војника, чиме се добија на динамици прилога.
Екипа емисије обишла је све полигоне Војске Србије, а најчешће су на „Пасуљанским ливадама”. Војни аеродроми у Батајници, Лађевцима и Нишу су им такође редовна „дестинација” а и плове са припадницима Речне флотиле. Пратили су вежбе цивилне заштите у БиХ и Црној Гори које је организовао НАТО, а били су и на вежби Западног војног округа Руске Федерације на којој су учествовали припадници Војске Србије.
Овај тим уз уредника Јанићевића чине новинарка Марина Дамњановић Нацков, новинар сарадник Игор Топаловић, реализатор Владимир Антић, монтажер Мирко Крстевски и монтажерка Весна Грба.
– Емисија је прошле године обележила значајан јубилеј – 55 година емитовања, после „Дневника” ми смо најстарија емисија – објашњава Јанићевић.
Прва емисија емитована је 1. октобра 1966. године и у почетку се звала „Од јутра до повечерја”. Касније је названа „Дозволите да се обратимо” а када је то обраћање у правилима војничког опхођења скраћено на „дозволите” и емисија је добила данашњи назив.

НОВО НАОРУЖАЊЕ ВОЈСКЕ СРБИЈЕ
Директор Војнофилмског центра „Застава филм”, потпуковник Горан Иконић каже да су институција коју води и РТС већ пет и по деценија заједно када је је реч о емисији „Дозволите”.
– Емисију осећамо и као нашу, иако је РТС аутономан у њеном уређивању. Наша обавеза је да обезбедимо техничку подршку, простор и возила – објашњава потпуковник Иконић.
Сниматељи, који су на распогању екипи емисије, имају дугогодишње искуство. Веома добро познају систем одбране и како се безбедно понашати на војним полигонима, што је предуслов за квалитетно снимање.
– Заједнички рад на емисији „Дозволите” за нас је прилика да представимо теме које су у општем интересу, као што су прикази новог наоружања Војске Србије или представљање војног школства – каже потпуковник Иконић изражавајући наду да ће емисија добити место на Првом програму РТС-а јер, по његовом мишљењу, својим квалитетом и значајем то заслужује.
Он истиче да је право благо војнофилмског центра архивски фонд, који се са посебном пажњом чува у шта се уверила и екипа „Политике” приликом обиласка просторија у Кошутњаку у којима је „Застава филм” још од 1952. године, а које већ дужи низ година користи и екипа емисије „Дозволите”.