Крагујевац – Никад више сукоба и немира у предузећу које је пред новим пословним успесима. Према речима директора Младена Петковића, „Застава оружје” се налази пред потписивањем уговора о извозу оружја чија вредност премашује 200 милиона долара. Упркос томе, у фабрици све букти од незадовољства радника који су уморни од честих кадровских промена.
– Сваког месеца ме затекне нови шеф, не знам више за кога радим – каже један збуњени оружар.
Последња промена на месту извршног директора довела је до усијања у односима синдиката и надзорног одбора, а сви се позивају на Министартво одбране, које као кровна институција, управља најстаријом фабриком оружја на Балкану, темељном за нашу наменску индустрију.
У допису за медије, фабрички Самостални синдикат позвао је Министарство одбране да смени Надзорни одбор „Застава оружја”, чији потези, како је наведено, воде фабрику у пропаст.
– За последње четири године извршни директор је мењан чак девет пута. Приликом последње одлуке злоупотребљен је закон, а нису поштована ни интерна акта предузећа. Такво поступање надзорног одбора ствара пометњу и води фабрику у банкрот. Радници се питају ко управља предузећем, директор или надзорни одбор. У таквој атмосфери двовлашћа, где свако кадрује како му падне на памет, не може нормално да се ради. Зато од министарства одбране тражимо да смени садашњи надзорни одбор и постави нове људе – наводи у разговору за „Политику” председник најбројнијег фабричког синдиката Драган Илић.
Последице поступања надзорног одбора по фабрику су катастрофалне, каже још Илић, упозоравајући да је дуг „Застава оружја” од 2017. године увећан за 40 милиона долара.
– Укупни губици су порасли на 18 милијарди динара и за три милијарде превазилазе целокупну вредност предузећа – упозорава овај синдикални лидер.
Крагујевачки оружари страхују да се фабрика постепено урушава како би на тај начин била припремљена за делимичну приватизацију. Запослени се боје да би могли остати без радног места.
– Свашта се прича, не знамо коме више да верујемо – забринут је радник који нас је замолило да га не именујемо.
Председник Надзорног одбора „Застава оружја”, пуковник Ивица Марјановић, који је и директор Војне контроле квалитета Министарства одбране РС, свестан је, каже, нарушене атмосфере у крагујевачкој фабрици, али тврди да пометњу праве поједини синдикални активисти.
– Такви појединци, ширећи лажи и тендециозне информације, разарају добру климу у фабрици, не надзорни одбор који се бори за запослене. Све наше одлуке су усмерене само ка томе да се побољшају услови рада и створе могућности за повећање зарада. Много је шкарта у производном процесу, а ако би се само то елиминисало, радници би, на пример, могли да рачунају на тринаесту плату. Што се кадровских решења тиче, све одлуке су донете строго у складу са законом, као и уз консултације са надлежнима у Министарству одбране – каже Марјановић у разговору за наш лист, наводећи да му није познато да је неко некада водио разговоре о евентуалној докапитализцији „Застава оружја”.
Напомињући како је најбоље да се у фабрици свако бави својом послом, директор „Застава оружја” апеловао је на смиривање страсти, које како је рекао, могу да нанесу штету напорима менаџмента да се крагујевчка фабрика што боље позиционира на страном тржишту.
– Улагања у нове технологије су пожељна, али „Застава оружје”, као срце наше наменске индустрије, није на продају. То сам већ једном рекао и немам шта да додам. Уосталом, не знам да је фабрика икада боље стајала када је у питању производна стабилност. На прагу смо потписивања новог уговора о извозу оружја који је вредан 205 милиона долара. Реч је о уговору на пет година, друге детаље не могу сада да откривам. Да би се реализовао овај и сви други уговори, у фабрици су нам потребни мир и добри међуљудски односи, притисака не сме да буде – поручује Младен Петковић у разговору за „Политику”.
„Застава оружје” је почела са радом давне 1853. године, а данас запошљава око 2.500 људи.