САРАЈЕВО - У последња два месеца припадници Федералне управе полиције (ФУП) БиХ спречили су два најављена самоубиства деце, изјавио је инспектор Саша Петровић.
У последње време актуелни су „изазови” на друштвеној мрежи ТикТок у којима се деца позивају да изврше самоубиство, а Петровић за ТВ Н1 БиХ каже да се не може са сигурношћу рећи да ли такве позиве иницирају баш најмлађи.
Он је нагласио да, иако је тешко контролисати такве „изазове”, могуће је лоцирати онога ко их покреће.
„Дигитални, као и сваки други траг, могуће је идентификовати. Позивом добијамо податке од других чланица Интерпола, ако је осумњичена особа ван БиХ. Конкретно овај случај је кренуо из Русије”, објаснио је инспектор, преноси Танјуг.
Он је додао да деци у овим временима недостаје изазова и узбуђења, као и да је повећана употреба друштвених мрежа и довољно је да неко смисли овакав „изазов” и сигурно ће један број деце кренути за њим.
„Ми као ФУП радимо превентивно и репресивно. Превентивно радимо на едукацији деце, а репресивно вршећи истраге и мониторинг. Што се тиче Босне и Херцеговине није критично како звучи. Нисмо наишли на случај који нисмо спречили пре извршења. Имали смо две најаве самоубиства у последња два месеца код деце које смо спречили”, рекао је Петровић.
Петровић напомиње да је веома битно да родитељи разговарају са својом децом.
„Мислим да је најбитнији разговор родитеља са дететом. Боље је по мени ући у приватност него трпити последице. Проблем је што су родитељи много слабије технолошки едуковани од своје деце. Битна је и комуникација кроз школу - наставника или педагога са дететом”, истакао је Петровић.
И МУП Србије, како је раније речено Танјугу, проверава потенцијално опасне садржаје за децу и младе на појединим друштвеним мрежама и апелује на родитеље да прате активности своје деце на тим мрежама.
МУП наводи да је обавештено о информацијама које круже на једној друштвеној мрежи, а тичу се позива на групно самоубиство младих особа и да на територији Србије проверавају основаност тих упозорења.