Европска унија је на захтев Италије забранила извоз 250 хиљада доза Астразенека вакцине против корона вируса у Аустралију, али ЕУ и даље извози у двадесетак земаља, саопштила је данас Европска комисија (ЕК) у Бриселу, али није навела које количине се и даље извозе, мада у Унији осетно недостају вакцине. Влада у Риму је захтевала да ЕК заустави извоз у Аустралију уз оцену да та земља није угрожена, док компанија Астразенека није испоштовала уговор с ЕУ и испоручила је досад знатно мање количине Италији и другим чланицама Уније.
Медији у ЕУ оцењују да вакцинација становништва веома касни и, као и француски лист Фигаро, сматрају да је „Европа запала у прави хаос око вакцина”.
Званичници у Бриселу и владе ЕУ су веома забринуте што, истовремено, мора да се води права битка против лоших информација и потпуних дезинформација, измишљотина око деловања и наводних лоших последица вакцинације против корона вируса, тако да се испоставило да, рецимо, Аустријанци двапут веће поверење имају у руску, него у вакцину Астразенека, коју је такође одбило да прими чак 300.000 Немаца, преноси Бета.
Иако је агенција ЕУ за лекове почела да испитује руску вакцину, „Фигаро” и неки коментатори и политичари, нарочито у Пољској и балтичким земљама, се оштро противе решености више чланица ЕУ да набаве и руску и кинеску вакцину, јер мисле да то иде на руку „геополитичким и идеолошким циљевима Пекинга и Москве” за слабљење Уније и руши њену стратегију.
Европски комесар за јединствено тржиште Тјери Бретон је, међутим, изјавио да нема сметње да земље ЕУ набаве и руску или кинеску вакцину, а оценио је и да је сврсисходна намера Аустрије и Данске да крену у сарадњу с Израелом у производњи вакцина, иако је то наишло на критику Француске која у томе види нарушавање јединствене политике Уније.
Немачки портал Дојче веле у осврту наводи да је гесло Уније „вакцинисати, вакцинисати”, али да вакцина у ЕУ нема, док је амерички председник Џозеф Бајден најавио да ће Америка, која је исто као и Велика Британија обуставила извоз вакцина, до краја маја вакцинисати све одрасле становнике…а у Немачкој, два и по месеца откако је кренуо програм имунизације, вакцину је примило само пет одсто становништва, мада су они најстарији бар збринути.
Мањак вакцина, пораст заразе новим сојевима коронавируса, све већи страх становништва, уз побуну и недисциплину једног дела, заиста су Унију довели до „правог хаоса”, тако да сад и руска и кинеска вакцина, које су у почетку биле прокужене добијају зелено светло, утолико пре што је и светски угледни британски медицински часопис Лансет оценио да је делотворност руске Спутњик Ве вакцине 92 одсто.
Немачка канцеларка Ангела Меркел је пробила лед и ставила до знања да су „све вакцине добродошле, а руски институт Гамалеја, који производи руске вакцине је јуче ступио у везу с немачком лабораторијом ИДТ.
Тон се променио и у Паризу, где су председник Емануел Макрон и шеф дипломатије Жан-Ив Ле Дријан рекли да ЕУ треба да буде заинтересована и за руску вакцину „чим је одобри Европска агенција за лекове, јер вакцине немају националност”.