Она је из Немачке, он је из Чешке, а љубав су пронашли у Београду. Проводаџије из „Врта добре наде” имале су много посла како би спојиле ове две сродне душе из различитих крајева света, а све су прилике да се то исплатило. Јер пар „де браза” мајмуна, који се недавно доселио у животињску оазу на Калемегдану, увелико флертује и чини се да ће се ускоро и званично „смувати”. У правим су годинама и нема препреке да се „скуће” и стварају породицу.
– У почетку смо морали да их држимо раздвојено, да би се они видели, упознали и схватили да нису једно другом претња. У понедељак смо их први пут пустили заједно и то је прошло фантастично. Дали смо им храну и на нашу велику радост женка је иницирала причу, пришла мужјаку и кренула да сакупља јело испред њега – објашњава Кристијан Овари, биолог Зоолошког врта. У животињском свету то су већ озбиљни „мали сигнали”, додаје он и указује на заинтересованост даме и наклоност господина. Он се мало и шепурио, показивао да је „газда” пентрајући се по вишим гранама, док га је она пратила и посматрала. Када јој је окренуо леђа, било је јасно да је „печен”. Није више било дилеме да ли је воли или се само „мајмунише”.
– У нашем свету то се често тумачи као незаинтересованост, али код њих је истина заправо супротна. Он јој окреће леђа зато што јој тиме ставља до знања да се не плаши, да је сигуран поред ње. Сада су већ почели и да се чешкају и додирују што је и међу људима блискост, јер тешко да бисмо и ми било кога непознатог осим фризера пустили да нам приђе глави. Гледано очима биолога, био је то невероватно префињени балет између две животиње које тако гипко и тако грациозно прелазе са гране на грану, суптилно и нежно обигравајући једно око другог. То је увертира дужег пута у коме ће се они дефинитивно спојити у једну трајну заједницу где ће постати трајни пар и крунисати љубав потомством – уверен је Овари. Пошто су тек стигли у животињску породицу на Калемегдану, немају имена, али све су прилике да ће бити названи Ромео и Јулија.
– Сигурни смо да ће њихова љубав бити једнако јака као код Ромеа и Јулије, али никако неће бити трагична, већ са срећним завршетком – поручује биолог „Врта добре наде”.
„Де браза заморци” мајмуни су из Старог света и пореклом су из Африке.
– Насељавају централни део тог континента, афричке тропске шуме и мочварне појасеве. Живе у крошњи. Одлучили смо да им пружимо дом јер они су јако харизматични представници своје врсте и преко њих је најлакше указати на проблематику страдања и изумирања животиња што због прекомерног изловљавања, што због индустрије кућних љубимаца која скупља животиње из дивљине и тако их угрожава. Битно нам је што они потичу из једног координисаног програма узгоја ових животиња у оквиру Европске асоцијације зоолошких вртова и акваријума – наглашава Кристијан Овари.