Како би заштитиле европски континент од напада које третирају као готово извесне, америчке војне снаге намеравају да предузму серију иницијатива које укључују више мултинационалних вежби обуке, развој крстарећих ракета дугог домета и унапређење надзорних средстава у стратешки виталним областима.
Амерички часопис „Нешенел интерест” је објавио чланак у којем се наводи да ће 25. ударна група ваздухопловних снага САД бити преусмерена са Блиског истока у Источну Европу. Ове снаге су до сада биле коришћене за војне операције у Авганистану и против остатака снага Исламске државе. У извештају ваздухопловних снага САД, на који се позива војни часопис, наведено је да ови напори укључују слање дронова „МК-9 рипер предатор” у Румунију и балтичке државе и да САД имају више од стотину таквих летелица.
Оваква прекомпозиција није значајна само по томе што се надзор беспилотним летелицама премешта с територија на којима се воде ратна дејства у Источну Европу, која се до сада сматрала мирним подручјем – него и због тога што ће се војна средства која су коришћена за надзор терористичких група сада користити као редовна ваздушна платформа у потенцијалном рату великих сила.
Пентагон Русију сматра претњом за САД и њихове европске савезнике, упркос континуираним економским санкцијама.
„Русија у свету спроводи дестабилизујуће и злонамерне акције, при чему се многе акције одвијају близу Европе”, рекао је шеф америчке европске команде, генерал Тод Волтерс. Он је на форуму ваздухопловних снага закључио да живимо у времену велике конкуренције моћи и да победа осигурава да велика конкуренција сила не прерасте у глобални рат. Информативна служба Пентагона јуче је пренела Волтерсове тврдње да Москва покушава да „подели и ослаби америчке партнере и савезнике” и да Русија и Кина настављају милитаризацију Арктика, покушавајући да створе економско упориште за регионални утицај. Претходно је и начелник штаба америчке војске генерал Џејмс Маконвил говорио о ривалству с Русијом у Европи и на Арктику. Он је подсетио да САД имају јединицу на Аљасци, али да тамо немају снаге које би желели јер би тамошња јединица требало да буде оперативна, а не административна. Маконвил је пре десетак дана говорио о потреби оснаживања НАТО-а, јер ће се „можда његова снага показати као много важнија него раније”. Фокус је усмерен на блиску сарадњу с партнерима и савезницима у источном делу Европе, односно са Пољском и Румунијом.
С обзиром на то да има јаку војну базу на Арктику, Русија је предложила обнављање контаката шефова генералштабова. Руски амбасадор у САД Анатолиј Антонов рекао је пре два дана за руску телевизију Звезда да Русија и САД не могу себи да приуште да не разговарају и да је више пута разговарао с америчким колегама о неопходности те комуникације.
Изузев Арктика и Источне Европе, аутор чланка у „Нешенел интересту” сматра да ће амерички борбени дронови „МК-9 рипер” вероватно бити коришћени и у региону Црног мора.
Недавно је америчко ратно ваздухопловство нагло променило фокус операција својих бомбардера, па се очекује да ће амерички авиони летети изнад „политички осетљивих” територија у Тихом океану и Европи. Портал „Драјв” је раније овог месеца писао да уопште није тешко замислити будући сукоб у којем би групе бомбардера Б-1Б и Б-52Х имале задатак да униште исте групе циљева на широком подручју. Аутор је подсетио на заједнички лет овог месеца, када су три америчка стратешка бомбардера „Б-1Б лансер”, „Б-2 спирит” и „Б-52 стратофортрес” извели пробни лет како би проучили могућности заједничког деловања у стварним борбеним условима. Такође, већ је при крају рок од четири недеље у којем је планирано премештање у Норвешку четири бомбардера Б-1 и 200 пилота како би се извршио притисак на Русију. Ово премештање из Тексаса у војну базу у централној Норвешкој, где се већ налазе ловци Ф-35, најављено је као војна вежба. Америчка ратна морнарица је још у децембру усвојила агресивну војну стратегију против Русије и Кине.
Све ове најаве стратешког прераспоређивања америчке војне технике део су убрзања спремности НАТО-а за конфронтацију с Русијом. Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг недавно је рекао да Русији треба послати јасан сигнал да, ако су они спремни за сукоб – алијанса је спремна, како за конфронтацију, тако и за дијалог.
За оне који верују да је мир могућ само кроз равнотежу снага од значаја ће бити чињеница да Русија не заостаје у развоју војне технологије и повећању броја војних вежби. Они који сматрају да тек у томе лежи опасност – биће веома забринути.