Премијерка Ана Брнабић изјавила је данас да је Србија успела у овом тешком периоду које је обележила пандемија ковида-19 да уради две фасцинантне ствари - да има најмањи пад БДП у Европи у 2020. и да смо тренутно други у Европи по броју вакцинисаних, а први по броју ревакцинисаних односно укупно заштићених грађана.
„То је нека нова Србија, то је заиста нешто што нисмо могли ни да замислимо до пре само пар година када говоримо о Србији, да смо први или други у овако неким стварима, осим да то није спорт или математика, физика или некада музика”, рекла је Брнабић на представљању 13. издања Сиве књиге НАЛЕД-а.
Србија је сада заиста потпуно другачија земља, поручила је Бранбић.
Истакла је да то влади даје ветар у леђа за даље реформе, као и да се ти успеси нису десили случајно.
Брнабић је рекла да је све то постигнуто захваљујући реформама и финансијској косолидацији земља у претходном периоду.
Захвалила је НАЛЕД -у на дугогодишњој подршци у реформама и помоћи да власт идентификује кључне ствари и да их имплементира.
„Све са циљем да Србија постане земља у којој ће бити лакше пословање и већи квалитет живота грађана”, нагласила је Бранабић.
Подсећа да је 2020. била веома тешка година за Србију и цео свет, са изазовима које нико није очекивао.
Премијерка је рекла да ће и 2021. бити година са пуно изазова, као и да је током ове кризе влада покушавала да нађе најбољи баланс између здравља грађана и заштите здравственог система и привредне активности, економије и живота, то јест менталног здравља нације.
„Током читаве 2020. смо се трудили да то урадимо и то ћемо радити још до половине 2021. или чак и до краја ове године. Видећемо како буде ишла имунизација и у Европи и у свету, јер нисмо острво за себе, ако наши суседи и партнери ту немају успеха онда ћемо и ми трпети последице”, рекла је Брнабић.
Каже да смо имали до сада укупно 10 измена протокола како би што ефикасније лечили оболеле од ковида 19.
„Купили смо довољно тестова и стално их набављамо”, нагласила је Брнабић.
Навела је да су запослени нови здравствени радници у кризној години, као и да је здравственим радницима закључно са 1. јануаром 2021. повећана плата за укупно 15 одсто. За њих је, додаје, обезбеђено и по 10.000 динара.
Тако да смо постигли најбоље резултате у здравству у 2020. години, а и у привреди смо имали најбоље резултате у Европи, с обзиром да је пад БДП-а наше земље био свега један одсто, навела је Брнабић.
Чак је индустријска производња повећана у 2020. за 0,4 одсто у односу на 2019. годину, а и било је за преко 50.000 више регистрованих запослених.
Како је рекла, у најгорим временима када су сви у свету губили посао, имали смо постављање камена темељца за нове фабрике и то су су били у питању инвеститори из „конзервативних земаља” као што су Јапан и Немачка.
То најбоље говори колико вере неко има у будућност наше земље, нагласила је Брнабић.
Подсећа да су повећане и плате и пензије, као и минимална зарада, а да је јавни дуг остао испод нивоа од 60 одсто БДП-а.
„Увели смо електронску размену података захваљујући чему су од 1. јуна 2017. органи државне управе и локалне самоуправе су размени међусобно 22 милиона података, што значи 22 милиона пута наши грађани нису ишли на шалтер”, навела је Брнабић.
Она је истакла да ће и у 2021. години бити настављена подршка привреди и грађанима и подсетила да ускоро почиње реализација трећег пакета помоћи државе који је вредан 250 милијарди динара.
Указала је да укупна подршка државе кроз сва три пакета помоћи за привреду и грађане износи осам милијарди евра.
Поред борбе са короном, Брнабић наводи да су изазови државе даљи раст и развој привреде, раст плата и пензија, грађење инфраструктуре, али и наставак дигитализације.
У том смислу, Брнабић је најавила дигитализацију здравства у оквиру које би биле развијене електронске услуге попут е-здравственог картона, е-упута и е-боловања.
Подсетила је да је основано Координационо тело за дигитализацију комплетног здравственог система чију су, између осталих, чланови и представници НАЛЕД-а.
У плану је, истиче председница владе, и проширење обухвата сезонских радника на туризам и грађевину кроз електронски систем за пријаву сезонских радника како би се смањила сива економија.
У оквиру Министарства за рад и социјалну заштиту, Брнабић је најавила да ће бити спроведене неке кључне реформе, а једна од њих је увођење социјалних карата за које је недавно усвојен Закон у Народној скупштини.
„Сада идемо у имплементацију тог Закона, ту не смемо да омашимо и погрешимо, јер је то једна од кључних реформи за најугроженије становнике у Србији”, рекла је Брнабић.
Најавила је и рад на доношењу Закона о нестандардним радним односима.
У области борбе против сиве економије, Брнабић је најавила онлајн фискализацију која је дефинисана кроз недавно донети Закон о фискализацији, преноси Танјуг.