Празилук можда не спада у најомиљеније поврће, али зими, када га има у изобиљу, може нам бити драгоцен савезник у кухињи. Док не стигну млади лук, свеже ротквице и остали пролећни зелени плодови, празилук може да одигра главну улогу у пикантним, љуткастим посластицама, а динстан, пржен, гратиниран, а пре свега свеж, пријаће свима.
Од свих врста лука, најблажи је по укусу, није љут, нема јак мирис и не узрокује сузење очију. Познају га многе кухиње, мада се највише празилука произведе и поједе у Аустрији, Француској, Шпанији и Италији. Кинеска кухиња без њега је незамислива: хлепчићи с комадићима празилука печени у уљу омиљено су – и проверено – јело сваког Европљанина који се нађе на Далеком истоку.
Користи се у чорбама, умацима, као прилог јелима с месом, али и у питама и хладним салатама са ситним сиром, киселом павлаком. Одлично се слаже са шаргарепом, целером, тиквицама, шампињонима, парадајзом, кромпиром.
Нутриционисти га препоручују као „чистача организма”, када се једе свеж у салати. Помаже да се спусте високе вредности шећера у крви, снижава холестерол и висок крвни притисак, али уме да направи невоље с варењем, поготову код особа које имају проблем са жучном кесом.
Наравно, пун је витамина и минерала, поготову у зеленом делу стабљике.

Чорба
Потребно је:
- 4 струка празилука
- 2 кромпира
- 2 мање главице црног лука
- 2 артичоке (крупније)
- со, бибер
- хладно цеђено девичанско маслиново уље
- 0,5 л воде или супе
Празилук очистити, опрати и исецкати. Ставити у лонац. Очистити артичоке: скинути спољне листове и средишњи део (рукавицама, да не би прсти поцрнели), испрати под млазом воде и додати празилуку. Кромпир и лук ољуштити, опрати и исећи на комаде, па све ставити у лонац. Сипати топлу воду или супу, поклопити и оставити на јакој ватри до кључања. Затим додати со и бибер и кувати на умереној ватри још двадесетак минута. Кувано поврће извадити, испасирати, па вратити у лонац, дотерати укус и зачинити с мало маслиновог уља. Послужити топло с неколико препечених кришки хлеба.