У Институту за кардиоваскуларне болести ,,Дедиње” овог викенда изведена је нова, врло комплексна операција на срцу двеју младих пацијенткиња, којима је због аортне стенозе или сужења аортног отвора немогућ нормалан живот. Да би им помогли, кардиохирурзи су применили ,,Росову операцију”, или речником струке процедуру имплантације валвуле плућне артерије на аортну позицију, јер им је срчана мана отежавала избацивање крви из леве коморе у аорту.
Ову веома захтевну процедуру, која се ради први пут на Западном Балкану, у популацији одраслих пацијената, изводио је светски познат специјалиста кардиохирургије проф. др Гебрин eл Kури, шеф кардиохирургије у Универзитетској клиници Сен Лик у Бриселу, са медицинским тимом Института ,,Дедиње”. У тиму су били кардиохирурзи Слободан Мићовић, Петар Милачић, Петар Вуковић, Марко Kаитовић, Игор Живковић, анестезију су водили др Драгана Унић Стојановић и др Иван Миљковић, трансезофагеалну ехокардиографију др Слободан Томић, као и стручни тим дедињских медицинских сестара и техничара. Сви заједно свакако су допринели још једном значајном дану за српску медицину.
Изражавајући велико задовољство што институтски кардиохирузи имају прилику да уче од еминентног стручњака какав је професор Ел Kури, директор Института ,,Дедиње” проф. др Милован Бојић је рекао да ће за српску медицину увођење ,,Росове методе” бити велики искорак, с обзиром на то да показије изузетне резултате тамо где га раде, а то су највећи медицински центри у Северној Америци, Европи и Аустралији.
Професор Ел Kури је један од најеминентнијих кардиохирурга данас у свету и, како истичу наши саговорници, најпознатији у области реконструктивне валвуларне хирургије, један је од зачетника технике за репарацију аортног и митралног залистка ,,Росовом процедуром”. У његовој матичној кући, Универзитетској клиници Сен Лик у Бриселу, обучавали су се многи лекари Института ,,Дедиње”.
– Боравио сам на институту пре две деценије и истински сам срећан што сам поново међу вама и осећам се као да сам код куће, јер овде познајем много лекара, пријатеља, који су били моји ученици – рекао је проф. др Гебрин ел Kури и додао да не постоји идеална замена за оштећени аортни залистак, било да је биолошка било механичка валвула у питању, јер свака, током времена, носи одређене компликације, тако да је нарочито важно, код младих пацијената, наћи идеалну и дуговечну замену, а за њих то решава, управо, ,,Росова процедура”.
– Овај захват подразумева уклањање оштећеног аортног залистка на левој страни срца, а на његово место се ставља десни плућни залистак, који се пажљиво, неоштећен, скида и премешта на леву страну. Тако се добија фантастичан резултат, јер то је пацијентов залистак и, фактички, нема никаквог страног материјала. На десну страну плућне артерије се ставља биолошки залистак који остаје врло дуго проходан и непромењен. Једноставно, од ,,Росове операције” не постоји идеалнија и дуговечнија замена оштећеног аорног залистка. Људи после интервенције могу нормално да се баве спортом, или било којом другом физичком активношћу, не користе никакве лекове, једноставно речено, постају потпуно здрави људи којима ова операција, обећава дуговечност – објаснио је проф. др Гебрин ел Kури.
– Институт ,,Дедиње” започиње програм решавања тешких аортних стеноза код младих пацијената, где се плућни аутографт имплантира на аортну позицију, док се на плућне артерије стављају специјалне билошке валвуле. То омогућава комфорнији живот пацијената, јер нема компликација везаних за вештачке залиске, попут секундарних инфекција, које се на њима могу десити, нема узимања некомфорне доживотне антикоагулантне терапије… Ово је идеална интервенција за младе пацијенте, радно продуктивне, за спортисте, а посебно за жене које желе да рађају и изводи се на пацијентима старости од 18 до 50 година. Поменућемо само два светски позната имена која су била оперисана на исти начин. То је чувени глумац Арнолд Шварценегер и Kану, познати фудбалер који је играо у италијанској првој лиги и после те операције. Резултати до сада изведених ,,Росових процедура” у свету су били фантастични, а показали су да пацијенти оперисани овом методом живе квалитетно и дуго, колико и они који имају здраво срце – рекао је доцент др Слободан Мићовић, који је приликом извођења ове процедуре предводио тим дедињских лекара.
Раније је ова процедура, подсећа др Мићовић, углавном била резервисана за педијатријску популацију и код деце је примењивао професор Слободан Илић, на Педијатријкој клиници у Тиршовој. Захваљујући сарадњи са проф. Гебрином ел Kуријем, Институт ,,Дедиње” је омогућио да се ова процедура ради и одраслим пацијенатима.
– Сматрамо да је ово велики корак напред за аортну хирургију по којој је Институт ,,Дедиње” већ позната институција. Оформили смо тим кардиохирурга који ће остати посвећени овој процедури и надамо се да ће ова изузетна иновација ући у редован програм рада института који има велику традицију у аортној хирургији и на то смо јако поносни, а овим ћемо је још више оплеменити. Тај корак напред нам је био неопходан – додао је доцент др Мићовић и потврдио да су операције успешно завршене и да се нада да ће постоперативни ток проћи у најбољем реду.
Директор института Милован Бојић изразио је уверење да ће ове две истакнуте кардиохируршке куће интезивирати међусобну сарадњу и цењеном госту уручио је повељу за велики допринос развоју нових медицинских програма Института ,,Дедиње”.