Радницима фабрике за производњу браника за 500Л „Фиат пластика” у Крагујевцу су за око 15.000 динара смањене зараде које су и раније биле „драстично” ниже од просечне у Србији, саопштио је данас Самостални синдикат те фабрике. Новинарима је речено да су плате које су и у време пуног обима производње биле колико и зарада касирке из локалне трговине, смањене су по два основа: за више од 50 одсто умањен је регрес, те од фебруара запосленима следује око 3.000 динара месечно мање или 300 евра годишње, а за дане плаћеног одсуства накнада је 60 уместо 65 одсто, колико примају запослени у Фијат Крајслер аутомобили Србија.
Синдикат је оценио да „компанија 'Фиат пластика' покушава да искористи тренутну епидемиолошку ситуацију како би оправдала смањење зарада радника наводним губицима услед смањења производње”.
„Узимају нам хлеб из уста за време епидемије, док је и много наших радника оболело и лечи се и све пада на оне који раде и којима је повећан обим посла”, рекао је председник Самосталног синдиката те фабрике Зоран Миљковић.
Синдикалци кажу да је производња у фабрици „пала” за 20 до 30 одсто, али је компанија за време епидемије користила све Владине мере и минималац, а корисник је и „свих могућих државних субвенција и олакшица пре тога”.
Радници су незадовољни и делом Колективног уговора који им је у децембру понудио послодавац, а синдикат одбио да потпише, јер се тражи да се одрекну права на штрајк у трајању од три године.
У синдикату су оценили да је умањење зарада тежак удар на кућни буџет радника и њихових породица, а одрицање од штрајка „вређање људског достојанства”, па немају намеру да то прихвате.
Запослени су од 12. јануара сваког радног дана у једночасовном штрајку упозорења, због којег се не произведе по 30 браника дневно за „500Л”.
Како је саопштено, штрајку радника су се придружили и шефови и супервизори „револтирани што су за вишемесечни, исцрпљујући рад с недовољним бројем радника као награду добили умањење зарада”.
Миљковић који је и председник Штрајкачког одбора, навео је да ће се, уколико не буде договора с послодавцем, штрајк упозорења наставити од 3. фебруара, када се радници враћају с плаћеног одсуства.
По Миљковићевим речима, од послодавца су добили позив за преговоре у петак, 29. јануара, и од исхода ће зависити даљи потези синдиката који „од захтева неће одступити ни један милиметар”.
„Основно је да нам се врате примања која смо имали до јануара ове године и регрес који је био по Правилнику о раду који је компанија једнострано променила и о чему није обавестила репрезентативни синдикат”, рекао је Миљковић.
У синдикату кажу и да су спремни да почну и потпуну обуставу рада.