Европски парламент је данас усвојио резолуцију којом се Европска комисија позива да искористи све расположиве инструменте да помогне Хрватској у санирању последица земљотреса.
Резолуција о ублажавању последица потреса у Хрватској усвојена је на поподневној седници ЕП у Бриселу са 677 гласова „за” и пет „против”, јављају хрватски медији.
Хрватску су прошле године погодила два снажна земљотреса, 22. марта на подручју Загреба и 29. децембра на подручју Петриње у којима је погинуло осам особа и срушено или оштећено на десетине хиљада кућа.
Потпредседница Европске комисије Дубравка Шуица рекла је да су у расправи „сви посланици, од левице до деснице указивали на важност чланства у ЕУ и на солидарност на коју Хрватска може да рачуна”.
Она је истакла да се помоћ погођеном подручју тиче и њеног ресора у Комисији, демографије, јер је погођено подручје средишње Хрватске имало и пре потреса континуирани демографски пад.
„Стога је врло важно паралелно с обновом кућа обнављати привреду и инфраструктуру како би људи могли да остану на том подручју”, рекла је Шуица.
Посланик Валтер Флего који је иницирао усвајање резолуције рекао је да се од Комисије тражи да учини све да помогне Хрватској, из Фонда солидарности, седмогодишњег буџета, Механизма цивилне заштите.
„Хрватској треба помоћ одмах и сада, са што мање бирократије и што више солидарности”, рекао је Флего.
У усвојеној резолуцији позива се Комисија да заједно с европским и хрватским институцијама „осмисли брз начин за расподелу потребне финансијске и друге помоћи како би се осигурао брз опоравак погођеног подручја”.
Комисија се позива да код одобравања финансијске помоћи води рачуна да се Хрватска истовремено бори с пандемијом корона вируса.
Хрватска се позива да у свом плану за опоравак приоритете стави на обнову кућа и зграда водећи рачуна да буду отпорне на потресе.
Хрватске власти се позивају да пажљиво надгледају обнову након потреса како би се осигурали највиши сеизмички стандарди за све зграде и инфраструктуру.
У резолуцији се наводи да процес обнове и изградње треба спровести најбрже што је могуће, транспарентно и из стручни надзор, као и да се води рачуна о демографском аспекту како би то подручје имало перспективу развоја.
Стога се поручује да посебну пажњу треба посветити изградњи инфраструктуре која је недостајала и пре потреса и да се осигура задовољавање свих основних потреба и услуга у свим деловима погођеног подручја.
Комисија се позива да размотри продужетак 18-месечног рока за коришћење средстава из Европског фонда солидарности у случају снажног и разорног потреса.
У резолуцији се похваљују напори спасилачких тимова, цивилне заштите, хрватских оружаних снага, добровољаца, организација цивилног друштва, међународних организација и локалних, регионалних и националних власти у спасавању живота и ублажавању последица потреса.
У тексту се такође поручује да приоритет у вакцинацији против ковида 19 треба да буде погођено подручје и подстиче хрватска влада да спроведе најављену одлуку о преусмеравању значајног броја доза вакцине у Сисачко-мославачку жупанију. Од земаља чланица ЕУ се очекује да део својих залиха вакцине препусте Хрватској, преноси Бета.