Међународна агенција за енергетику (ИЕА) смањила је ове недеље прогнозу глобалне потражње за нафтом у 2021. години, упозоравајући да ће кретања у вези са пандемијом КОВИД-19 и даље утицати на стабилност нафтног сектора.
Ова Агенција сада је проценила да ће глобална потражња за нафтом у години пред нама достићи 96,6 милиона барела дневно, што је опоравак од 5,5 милиона барела у односу на 2020. али је ипак реч о 300.000 барела дневно мање у односу на првобитна очекивања. На ревизију процене ИЕА утицале су рестрикције у многим европским земљама и деловима Кине које су суочавају са новим таласом епидемије корона вируса.
У 2020. години потражња за нафтом забележила је пад без преседана услед мера предузетих како би се сузбила пандемија. Истовремено, аналитичари имају различите процене вредности нафте у 2021. години које се крећу између 40 до 65 долара по барелу. Ипак, стручњаци се слажу у једном – криза из прошле године оставиће дугорочне последице, пре свега на капитална улагања нафташа. Према очекивањима, укупне инвестиције у истраживање и производњу нафте и гаса износиће око 383 милијарди долара, што се сматра најнижим улагањима у последњих 15 година.
Дугорочно, изостанак нових пројеката и нових барела нафте могао би да доведе до нових нестабилности на нафтном тржишту и значајно пораста цене овог енергента након 2022. године.
Када је реч о нафтном сектору у Србији, НИС је најавио да ће у 2021. години инвестирати више од 20 милијарди динара. Иако је и домаћа нафтна компанија принуђена на штедњу, из НИС-а наводе да се неће прекинути улагања у најважније развојне пројекте. Тако се у 2021. години очекује почетак рада Термоелектране-топлане Панчево, коју НИС гради у партнерству са руском компанијом „Гаспром енергохолдинг“.
Такође, НИС је најавио даље инвестиције у наперспективније пројекте у области истраживања и производње, али и наставак модернизације Рафинерије у Панчеву, те развој своје малопродајне мреже у Србији и региону.
Е. Р.