Грађани којима је ових дана на кућну адресу стигло обавештење од Електропривреде Србије о преузимању мерних уређаја, мерно-разводних ормана, прикључних водова и опреме не треба да брину да је реч о било каквом лажном обавештењу или потенцијалној превари. Појединци који су се јавили нашој редакцији бојали су се да потписивањем уговора које иде уз ово обавештење не направе себи додатни проблем, јер – кажу – нису пре овога добили никакву посебну информацију да ће власник бројила постати неко други.
Има и оних који нису вољни да ишта потпишу јер су сами скупо платили увођење опреме и бројила, а сада нема ко да их обештети. Они треба да знају да им је цена прикључка била умањена за цену бројила у тренутку када су га уводили.
Наиме, ЕПС, односно Оператор дистрибутивног система (ОДС), још крајем прошле године је најавио да ће почети с преузимањем струјомера и инсталације, а самим тим и трошкова њиховог будућег одржавања што до сада није био случај. Замена се спроводи у складу са Законом о енергетици, а план је да се у управо започетој фази преузме 650.000 мерних уређаја у Србији. Закон о енергетици прописује да сва мерна места треба да буду у власништву оператера дистрибутивног система. Потрошачи треба да знају да, као и до сада, о свим инсталацијама које се налазе у стану они треба да брину и да их одржавају.
Они који су се јавили „Политици” питају да ли морају да потпишу сагласност и шта ће бити уколико то одбију. Правно гледано, нису у обавези, али уколико не потпишу, они ће као и до сада бити одговорни за исправност и одржавање опреме и уређаја. У ЕПС-у објашњавају да је овде реч о бољим условима за кориснике, а да је читав процес преузимања правне природе и представља само формалност. ЕПС је и до сада бринуо о безбедности и мењао уређаје где год је то било потребно.
Преузимање бројила ће се обављати фазно будући да их у Србији има близу 3,7 милиона. Оно што грађане посебно занима јесте да ли ће имати нови трошак, на шта из ЕПС одговарају да додатних издатака неће бити. Тај поступак, како наводе, не значи истовремено и замену постојећих мерних уређаја, већ ће се то радити у складу са прописима.
Циљ је да се на овај начин осујети увођење нелегалних прикључака и спречи крађа струје. Упућени у проблематику кажу да је до ове одлуке дошло јер је неко схватио да се на тај начин прави прекршај, будући да ЕПС баждари и поправља, мења туђу имовину, те да је ово сада легализација фактичног стања. У супротном би за ово неко могао једном да одговара.
С друге стране, то олакшава цео посао. Примера ради, раније је приликом баждарења бројила ЕПС морао да скида власниково и да привремено ставља своје, па да враћа баждарено. Ту се губило време. Сада ће ОДС само доћи да га замени, каже наш саговорник.