У снажном земљотресу јачине 6,2 степена по Рихтеровој скали који је погодио индонежанско острво Сулавеси погинуло најмање 35 људи, стотине повређених, преноси Танјуг.
Земљотрес се догодио рано јутрос око један сат и 30 минута по локалном времену. Сеизмолози упозоравају да би јаки накнадни потреси могли изазвати и цунами, наводи РТС.
Епицентар земљотреса био је на око шест километара североисточно од града Мајене, на релативно малој дубини од око 10 километара.
У граду и околини настрадало је најмање 10 особа, а како спасиоци још увек трагају за људима у рушевинама, очекује се да ће бити још жртава, рекао је за Ројтерс портпарол владе провинције Западни Сулавеси Сафарудин Сануси.
Земљотрес је проузроковао и клизишта, оштетио путеве, мостове, преко 60 кућа, два хотела и канцеларију покрајинског гувернера. У целом подручју нема струје.
Оштећене су и локалне телекомуникационе мреже, што отежава комуникацију и координацију акција спасавања.
Прве информације индонежанске агенције за ванредне ситуације показују да је 637 људи повређено у Мајени, а 24 у Мамују.
Није издато званично упозорење на цунами , али шеф агенције за метеорологију и геофизику (БМКГ) Двикорита Карнавати рекао је на конференцији за новинаре да би могли уследити снажни потреси, уз могућност да би још један такав снажни земљотрес могао покренути цунами, преноси Танјуг.
У септембру 2018. град Палу на Сулавесију погодио је изузетно снажан земљотрес магнитуде 7,5, који је проузроковао разоран цунами. У тој је катастрофи погинуло и нестало више од 4.300 људи, а најмање 170.000 је морало да напусти свој дом.
Јутро после Божића 2004. године, земљотрес јачине 9,1 степен са епицентром у близини острва Суматра изазвао је цунами са таласима висине и до 17,5 метара који су прекрили обале Индонезије, Шри Ланке, Индије, Тајланда и девет других земаља, остављајући за собом пустош, усмртивши више од 230.000 људи, подсећа агенција Ројтерс.