Спремају се нови немири који би могли да кулминирају на дан инаугурације новог америчког председника, упозоравају Федерални истражни биро (ФБИ), Пентагон и „Твитер”.
Аларми су укључени услед критика које трпе полиција и обавештајне службе због тога што нису предвиделе и спречиле прошлонедељни упад присталица Доналда Трампа у Капитол. У осудама на рачун снага реда истиче се да су се Трампови гласачи данима договарали о ономе што ће урадити, укључујући планирање на друштвеним мрежама, али да нико од надлежних није реаговао на време. Нови подаци указују на могуће сличне инциденте у наредним данима, посебно следеће среде, кад ће изабрани шеф Беле куће Џо Бајден положити заклетву.
Према информацијама до којих је дошао ФБИ, наоружане групе широм Америке спремају се да се за викенд окупе у главним градовима савезних држава, док на дан Бајденове инаугурације 20. јануара планирају марш на Вашингтон, преноси Еј-Би-Си. Исти извори наводе и да би немири избили истог часа кад би Конгрес успео у процедури коју је већ започео – да опозове актуелног шефа Беле куће. Конгрес, под контролом Демократске странке, покренуо је поступак за смену првог човека владе иако је Трампу остало још само недељу дана на власти. Други импичмент против Трампа покренут је под оптужбом да је амерички лидер „подстицао на побуну”. Шеф Западног крила недељама је понављао да су новембарски председнички избори покрадени, а непосредно пред нереде у Капитолу охрабривао је присталице да одмарширају до конгресмена и сенатора, који су у том тренутку потврђивали Бајденову изборну победу.
Како пише „Политико”, ФБИ је и крајем децембра скренуо пажњу влади на могуће насилне демонстрације и таргетирање законодавних тела, али је изостала реакција. После новог упозорења, ситуација је другачија: Трамп је одобрио увођење ванредног стања у престоници, а поједине савезне државе су појачале обезбеђење државних парламената и позвале националну гарду.
У независном извештају, Пентагон упозорава да би у светлу поменутих догађаја могао да буде извршен чак и „домаћи терористички напад”. Дојаве је властима доставио и „Твитер”, који је, као и „Фејсбук”, суспендовао Трампов налог и профиле многих његових подржавалаца, а који тврди да се на овој мрежи и изван ње за недељу припремају можда чак и оружани напади на државне парламенте и поново на Капитол.
У нередима прошле среде, живот су изгубили полицајац и четворо учесника протеста. Како су демонстранти пробили заштитну ограду и четири сата остали у згради у којој су радили најмоћнији амерички политичари, питање је на које се данима тражи одговор. И поред тога што се знало да у Вашингтон тог дана долазе и групе белих супремациониста и крајњих десничара, Конгрес није чувало више полицајаца него обично, нити је била распоређена национална гарда. Медији пишу да полицајци који чувају Капитол дуго уопште нису звали вашингтонску полицију ни гарду у помоћ, као и да је овом појачању, кад је једном већ позвано, требало неколико сати да се појави. У једном делу јавности преовладава мишљење да снаге реда нису очекивале да ће белци напасти Конгрес, и да се полиција због тога и устезала да јаче примени силу и кад је било очигледно да људи навиру. У маси која је продирала у Капитол био је и велики број полицајаца и војника који тог дана нису били на дужности.
Како јавља Јавни национални радио, више полицајаца који су 6. јануара обезбеђивали Капитол је суспендовано, док се против више од десеторице води истрага због сумње да су подржавали протест Трампових присталица и да због тога нису хтели да растерују окупљене. За неке се верује да су се фотографисали са демонстрантима, показивали им пут и да су и сами носили качкете са Трамповим слоганом „Учинимо Америку поново великом”.
Шеф полиције на Капитолу је поднео оставку, али је и Пентагон критикован да је одуговлачио са слањем националне гарде кад су конгресна и градска полиција затражиле помоћ. Како је Бајденова инаугурација означена као догађај изузетног безбедносног ризика, полиција, тајна служба и војска су под притиском да спрече да се догоди нешто налик прошлонедељном упаду у Капитол. Обезбеђивање тог догађаја чини се као ноћна мора јер је више група најавило протест у престоници тог дана. У Вашингтон је већ дошло више од 6.000 припадника националне гарде, а до следеће среде ће их бити 15.000, из шест савезних држава. Испред града биће постављени контролни пунктови.
Бајден ће, као и његови претходници, положити заклетву на Капитолу уз присуство ВИП званица, али за разлику од претходних церемонија, на овој неће бити дозвољено масовно окупљање председникових подржавалаца тик уз зграду Конгреса. Посетиоцима је забрањен прилаз због епидемије вируса корона и безбедносне ситуације, а поједини демократски политичари су замолили гласаче да тог дана уопште и не долазе у Ди-Си.