Mинистарство просвете, науке и технолошког развоја јуче је на свом сајту обелоданило предлог нове стратегије о науци, која носи назив „Моћ знања”, и отворило јавну расправу о том документу све до 12. јануара 2021. године. Они су позвали представнике државних органа, Српске академије наука и уметности, Националног савета за научни и технолошки развој, Заједнице института Србије, Конференције универзитета Србије, институте, факултете, стручну јавност да се упознају с Предлогом стратегије научног и технолошког развоја Републике Србије за период од 2021. до 2025. године, са Акционим планом од 2021. до 2023.
Заинтересовани примедбе, предлоге и сугестије могу доставити министарству путем посебног обрасца који се може преузети на званичној интернет страници те установе. Најкасније 15 дана по окончању јавне расправе министарство ће објавити извештај о њој на својој интернет страници и порталу е-управе, где је, такође, објављен текст предлога стратегије.
У уводном делу предлога је наглашено да је у 21. веку „потреба за врхунском науком још израженија, јер се даљи развој привреде и друштва све више заснива на знању као кључном ресурсу, док се увећава број друштвених изазова који се могу решити само новим знањем”. Уз напомену да је наука „важна компонента развојa Републике Србије”, која између осталог чува и њен национални идентитет, напоменуто је и да се „у време припреме овог документа светом ширила пандемија изазвана вирусом корона, претећи да трајно измени цивилизацију”.
На самом почетку је и наглашено да предложена стратегија предвиђа низ мера које ће истовремено ојачати институције да буду међународно препознатљиве и оспособљене да самостално решавају нове друштвене изазове, истраживаче да буду прихваћени на светском нивоу и истраживачке тимове да буду способни да учествују у такмичарским пројектима.
Стратегија је подељена на национални и међународни оквир, а у овом првом су, између осталих, предвиђени делови који се односе на паметну специјализацију до 2027. године и развој вештачке интелигенције до 2025. У међународном оквиру је, између осталог, истакнута и национална Мапа пута Републике Србије за интеграцију у европски истраживачки простор.
Предвиђен и институт за вештачку интелигенцију
Mото стратегије „Моћ знања” значи да колико знања имамо, толико ћемо добро као држава да се позиционирамо, будемо угледнији, просперитетни и богатији, појашњава проф. др Маријана Дукић Мијатовић, државна секретарка у Министарству просвете.
– Посебно бих издвојила нови институт за вештачку интелигенцију, који ће тек бити основан. Светско тржиште у области вештачке интелигенције вредно је 500 милијарди долара и уколико успемо да узмемо један проценат тог тржишта, то ће много донети Србији – каже проф. др Дукић Мијатовић.
Она наглашава да стратегија предвиђа и веће улагање у појединце, нарочито у младе истраживаче, не само из научног и економског, него и демографског разлога.