Удружење студената технике Европе – Београд, познато као БЕСТ Београд, ће 11. и 12. децембра организовати програмерско надметање у области вештачке интелигенције (Artificial Intelligence BattleGround – AIBG Belgrade), на које су добродошли сви академци такмичарског духа који желе да покажу програмерске вештине. Такмичење се одржава трећи пут и због пандемије ће бити организовано онлајн, а намењено је студентима техничко-технолошких и природно-математичких државних и приватних факултета широм Србије. Потребно је само да окупе трочлани, или четворочлани тим и пријаве се до 3. децембра на аибг.бест.рс. Екипе ће у континуитету имати 20 часова за израду интелигентног играча-робота, такозваног бота, који ће се борити са ботовима супарничких тимова у задатој видео-игри. Како објашњава студенткиња Факултета организационих наука Марија Рајковић, координатор за односе са јавношћу београдског БЕСТ-а, победнички тим очекује награда од 100.000 динара.
Она наглашава да ће се студенти надметати на даљину путем платформе дискорд, док су ранијих година непрекидну, готово целодневну „битку” водили у „Нордеус хабу”, који им је уступио простор. Додуше, увек поред њих су били и лејзибегови, у којима су поједини чланови могли мало да одремају док се колеге боре.
– Њихови роботи требало би да одговоре на задатак који им одређујемо ми из БЕСТ-а и који представљамо на почетку такмичења, тако да их праве на лицу места, наменски за постављене препреке. Прошле године је, на пример, бот у видео-игри прикупљао различите ресурсе, који су му омогућили да постане снажнији. Поред тога, играчи су градили утврђења, како би се заштитили од других робота. Победнички тим својом тактиком и програмерским знањем надјачава друге екипе. Обично имамо по 12 тимова, а у свакој рунди боре се по два. Некада се екипе и понављају, а сви се они знају и размењују знања јер често учествују на хакатонима других организација и компанија. Добро је што су екипе увек састављене од студената различитих факултета, па и у току такмичења они уче једни од других и спајају знања из више дисциплина – појаснила је Рајковићева и додала да је студентима за сва питања и проблеме на располагању и топик тим организатора.
Најчешће се, каже, такмиче београдски академци са Електротехничког факултета, али и са Математичког, Машинског и приватног Рачунарског факултета у Београду. Ове године очекују и екипу са Електронског факултета у Нишу, а са приватних установа долазе им и студенти са „Сингидунума” и „Метрополитена”.
Удружење студената технике Европе је међународна, непрофитна, аполитична студентска организација, која броји 93 локалне групе у 34 земље. Од свог оснивања 2003. године, локална група БЕСТ Београд омогућава повезивање, семинаре, размену и сарадњу са студентима из целе Европе, а њене чланове чине студенти са техничко-технолошких и природно-математичких факултета, као и Фармацеутског факултета Универзитета у Београду.
Оваква такмичења засад се одржавају само у Загребу и Београду. Рајковићева каже да се надају да ће и остале „комшије” да почну са надметањима, па ће организовати регионалну рунду студената програмера, јер сродне организације постоје и у Новом Саду, Нишу, Мостару и Скопљу.