Нова правила о енергетском означавању техничких уређаја у ЕУ званично су почела да се примењују oд јуче, што ће купцима знатно олакшати избор економичнијих апарата, објавило је најутицајније Европско удружење за заштиту потрошача (БЕУЦ).
Ово удружење ипак напомиње да ће у почетку вероватно бити и забуне, јер се велики број техничких производа и даље продаје са старим ознакама о енергетској ефикасности.
– Потрошачи који купе нови фрижидер, веш-машину или телевизор могли би да буду изненађени кад распакују уређај. Могуће је да ће се енергетска налепница коју пронађу у кутији разликовати од оне на паковању – кажу из БЕУЦ-а и додају да је разлог за то што је управо почео четворомесечни прелазни период остављен произвођачима и дистрибутерима да потроше залихе робе.
Шта заправо доносе ове промене које је ЕУ, уз подршку потрошачких организација, усвојила прошле године, а које ће пуну примену добити за четири месеца. Према тим правилима, укидају се А плус ознаке (А+, А++, А+++) и практично уводи већ познати систем означавања од А до Г, при чему уређаји с ознаком А имају највећу економичност. На овај потез Европа се одлучила због тога што је стари начин означавања збуњивао потрошаче, али свакако је увођење нове класификације добра прилика да се купци изнова подсете какве користи могу да имају од куповине уређаја веће енергетске ефикасности. Коначни циљ је смањење количине утрошене енергије, али и да се изврши притисак на произвођаче да више улажу у иновације и побољшају ефикасност производа. Брисел има план да до 2030. године повећа енергетску ефикасност за 27 одсто.
– Само један од четири испитаника разумео је шта подразумевају А+ ознаке. Много је боље вратити се се старој А–Г скали, где би класа А увек била синоним за најефикасније техничке производе – рекли су из БЕУЦ-а. Анкете такође показују да 86 одсто купаца беле технике и малих кућних апарата уважава енергетску ознаку приликом куповине електричних уређаја, али им често није најјасније колику уштеду тачно остварују купујући „боље” производе. Познаваоци истичу да ознака за већу уштеду сугерише и бољи квалитет самог уређаја, јер то значи да су коришћене новије технологије.
Уз промене означавања помињу се и строжи стандарди за класификацију техничких производа. Ажуриране енергетске налепнице званично ће се појавити у продавницама у марту 2021. године и у почетку ће се примењивати на телевизоре и екране, комерцијалне и кућне фрижидере и замрзиваче, машине за прање и сушење веша, машине за прање судова и сијалице. Према најавама, овај списак могао би касније да буде и проширен како би покрио још више потрошачких производа, укључујући и грејна тела, која ће и даље имати ознаку А+, све до 2030.
Европска унија је 1992. године донела директиву о обавезном обележавању електричних уређаја за домаћинство налепницама за означавање енергетског разреда. Од тада се ниједан уређај не може наћи на тржишту без те налепнице, а садашњи план је да се 30 одсто производа који се продају у радњама може уврстити у највишу класу енергетске ефикасности. Према рачуници ЕК, разумљивијим начином означавања потрошачи би могли да буду подстакнути да купују економичније уређаје иако су они најчешће у старту скупљи, а да би уштеда на рачунима за струју (по домаћинству) могла да буде око 480 евра годишње. Планирано је и увођење регистра производа по енергетској ефикасности, како би се остварила боља контрола таквих производа. Процењује се да је до сада око 15 процената техничке робе било нетачно обележено кад је реч о скали енергетске ефикасности.