Светски дан борбе против рака дојке, 24. октобар, Удружење оболелих жена од рака дојке „Будимо заједно” обележиће шетњом у Ташмајданском парку да би се скренула пажња јавности на значај раног откривања ове болести и одласка на превентивне прегледе. Акција ће бити одржана под слоганом „Рано откривање чува живот”.
Домина Спасић, председница овог удружења, каже да због ковида 19 не могу да организују традиционалне догађаје у Београду као претходних година. Али, окупиће се сутра у 11 сати на платоу испред Цркве Светог Марка и прошетаће Ташмајданским парком да укажу на то да страх више не сме да буде највећа кочница за одлазак лекару.
– Болест не чека да прође корона. Жене морају да одлазе на превентивне прегледе. Оне најчешће кажу: „Нећу да идем лекару јер ће сигурно нешто да ми нађу. Боље је да ништа не знам. Овако, шта ми бог да.” Рак је у Србији и даље табу тема и одмах се повезује са смрћу. Жене крију болест, срамота их је, страхују да ће бити одбачене ако им лекар на операцији одстрани дојку због карцинома. Много тога се промени у свести жене када се суочи са дијагнозом рака дојке и када схвати да се налази на клацкалици која ће „одредити” да ли ће се излечити или потонути – истиче Спасићева.
У Србији од рака дојке годишње оболи око 4.600 жена, а од тог броја 1.600 њих умре због овог обољења. Други смо у Европи по смртности жена од ове болести, што значи да се жене касно јављају лекару. Ако се рано открије болест, у 95 одсто случајева рак дојке је излечив. Тада је лечење комфорније, жене га лакше поднесу и краће траје. И држава тада штеди јер новац намењен за лечење касно откривене болести може да усмери на друге ствари, рецимо на иновативне терапије.