Већина заштитних маски које се носе од почетка пандемије немају тканину која служи као филтер, а разлог је цена од 16 долара по килограму. Због високих трошкова, произвођачи ову тканину не користе и тиме продају маске које не пружају довољну заштиту, показало је најновије истраживање једне турске фармацеутске куће. Национално удружење за заштиту потрошача позвало је овим поводом надлежне власти да реагују на овакву појаву на тржишту, нагласивши да потрошачима недостаје знање које маске да користе, а не постоје ни законски прописи који то прецизирају.
– Грађани немају довољно знања о техничким карактеристикама маски које се нуде на тржишту и које пружају ефикасну заштиту од инфекција. Зато позивамо владу да дефинише критеријуме под којима маске морају да се производе. То је једини начин да грађанима обезбедимо ефикасну заштиту, наведено је у саопштењу у коме се позивају и инспекције да реагују и спроведу мере против произвођача маски који не испуњавају стандарде заштите.
Ношење маски, осигуравање социјалног дистанцирања и обраћање пажње на личну хигијену кључне су мере против пандемије, која и даље узима данак не само у Турској него и широм света. Зато би било добро да се онемогући продаја маски које нуде лажни утисак заштите од вируса. Вирус корона је многима донела огроман профит. Међу њима су свакако произвођачи дезинфекционих средстава, али и заштитних маски. На почетку ове здравствене кризе човечанство се најпре суочило са хроничним несташицама због којих су чак и уведена ограничења броја маски које је један купац могао да набави. Најпре су коштале по неколико евра по комаду, да би временом, када су многи схватили да овај посао обећава на дуге стазе, цене драстично пале. Првих месеци производиле су их и најпознатије светске компаније попут „Дизнија” који је на тржиште лансирао маске са својим најпознатијим јунацима, а онда су се у трку укључили и луксузни модни брендови чије су заштитне маске достизале цену од 100 долара по комаду. Био је то, чини се, преломни тренутак када је ношење маске било више модни додатак него заштита од озбиљне болести која је покорила цео свет. Одбор за унутрашње тржиште и заштиту потрошача саопштило је почетком јула да је Европска унија са тржишта повукла седам милиона маски јер нису задовољавале безбедносне стандарде и нису штитиле адекватно од овог вируса. Европски посланици су већ тада упозорили да је тржиште преплављено фалсификованим заштитним маскама које најчешће долазе из Кине. Ово се, навели су, догодило због повећане тражње и изостанка уобичајених ланаца снабдевања. Многе, за европске стандарде, сумњиве компаније почеле су да се баве овим уносним послом. Из одбора су већ тада упозорили потрошаче да је реч о маскама за које произвођач тврди да имају заштитни потенцијал против честица, али да њихов капацитет филтрирања није сертификовало одговарајуће европско тело.
Потрошачима у Европској унији препоручено је да приликом куповине обавезно на амбалажи потраже ЦЕ ознаку и да је то најсигурнији начин да се сазна да ли је маска произведена по одговарајућим стандардима или је обичан фалсификат који не штити од вируса. Најсигурнији начин је да се такви производи контролишу приликом увоза, односно да на граници инспекција провери све ознаке, ко је наручио производ и да ли је регистрован за продају.
Не препоручује се да се маске купују по комаду, без одговарајућег паковања, јер на тај начин такође могу да буду небезбедне. Према подацима са сајта Градског завода за јавно здравље Београд, постоје различите врсте маски које пружају мању или већу заштиту, зависно од величине честица чији продор у организам желимо да спречимо.
– Док обичне памучне маске служе пре свега за одржавање топлоте и спречавање крупнијих честица прашине да доспеју у наше дисајне путеве, хируршке маске за једнократну употребу могу спречити већину потенцијално заразних капљица да доспеју у наш организам, али искључиво уколико се правилно употребљавају и уз примену свих осталих мера заштите (учестало и адекватно прање руку, држање дистанце од најмање један метар, и др.), наведено је на овом сајту.