На тржишту Србије има довољно свих врста меса и нема никаквог разлога за повећање цена, тврде аналитичари. Потрошња јунетине је практично константно једнака, а фармери чак у овом тренутку могу да испоруче од 12.000 до 15.000 јунади. Исто је и у сектору живинарства и свињарста.
- Уопште нисмо у кризи када је реч о овом сектору, тако да би сваки раст цена био шпекулантски - каже за наш лист Чедомир Кецо, аграрни аналитичар. У јавности су се протеклих дана могле чути информације да цене сировина расту и да би то могао да буде разлог за поскупљење неких намирница, па и меса. Кецо каже да је истина да цене прасади расту у ЕУ, али да тај тренд нема везе са избијањм пандемијe вируса корона, већ су цене кренуле на горе још од када постоји криза у свињарству због афричке куге свиња.
- На вишу цену прасади произвођачи морају да рачинају у обнављању производње. Гарантована цена не постоји нигде у свету. Свесни су да ће им се то вратити у наредном турнусу кроз 100 или 120 дана - објаснио је он и додао да су произвођачи меса чак смањили клање свиња, јер је у једном тренутку пала потрошња, нису добро проценили дешавања на тржишту. Неки од њих чак и за 30 одсто.
- У сваком случају има довољно и меса и житарица, што потрошачима у Србији гарантује да нема апсолутно ниједног оправданог разлога за поскупљење - истакао је Кецо.
Влада Србије крајем прошле недеље лимитирала је марже у велепродаји и малопродаји за осам група производа и оне неће моћи да буду више од процента који се примењивао до 5. марта.
Када је реч о храни ова мера се односи на воће, поврће и месо, нова мера је донета како ни трговци не би били оштећени и како би могли да наставе снабдевање.
За само недељу дана то је друга интервенција цене како би држава осигурала нормално снабдевање и заштитила грађане од неконтролисаних поскупљења. Како је објашњено, евентуална поскупљења тих намирница значиће да су цене подизали произвођачи и добављачи, а не трговци. Министар трговине Расим Љајић изјавио је да су се појавили проблеми код појединих роба, јер су се цене и услови на тржишту променили. Како је рекао, није исто да ли се продаје кекс или воће, поврће, месо које дневно мора да се требује и цена му се мења, јер зависи од тога ко је добављач, колики је трошак транспорта, а теже се долази и до сировина. Марже су одлуком владе ограничене и на заштитне рукавице, алкохол, асепсол, дезинфекциона средства. Љајић је рекао да је највећи проблем био са маскама које су у набавци скупље тако да трговци не могу да се уклопе у цену која је важила до 5. марта, па немају ни интереса да их набављају. А боље је да има маски, макар и по нешто вишој цени иако то сигурно неће бити 200 динара, као што се сада дешава.