Откако су пре 700 година стигли на Нови Зеланд људи су толико уништили тамошњи птичји свет да би му за опоравак требало 50 милион година, објавили су научници у часопису „Карент Биолоџи”.
Регенерација тако разноврсног птичјег света какав је био на Новоме Зеланду трајала би много дуже него што човечанство постоји, истичу аутори.
Више од 70 врста птица изумрло је у периоду од доласка људи на Нови Зеланд. Још 30 врста на ивици је опстанка иако су појачане мере и напори за њихово очување.
Међу врстама којима прети изумирање је и какапо, велики ноћни мирољубиви папагај.
Једина врста папагаја која не може да лети дошла је на ивицу опстанка јер је угрожавају животиње које су стигле с људима, као што су штакори, куне и мачаке.
Какапо, који се гнезди на тлу, еволуцијски нема никакву обрамбену стратегију од таквих животиња.

„Ако изумру и те критично угрожене врсте, за опоравак би требало још 10 милиона година”, написали су научници који су до својих закључака стигли проучавајући фосиле и користећи компјутерке симулације за добијање резултата.
Нови Зеланд је због своје географске изолованости дом птичјем свету каквог нема нигде друго на планети. У то је укључен и новозеландски национални симбол - киви, птица која не лети.