Велики број деце која пате од ноћног умокравања може да се лечи у домовима здравља, а да би се поставила дијагноза неопходно је да се обави преглед детета и лабораторијске анализе урина и уринокултуре.
Како истиче др Милинка Николић, педијатар из Дома здравља Раковица, ако се искључи било који органски фактор, онда лекари објашњавају родитељима да треба да воде дневник 48 сати у којем ће бележити када је дете мокрило, као и то колико је унело течности током дана, а колико измокрило. На основу тога прави се процена да ли треба да се крене са терапијом.
– Након две недеље родитељи поново долазе на разговор са педијатром како би видели шта се дешавало, да ли редовно дају терапију и да ли има бољитка. Сматрам да ово није тешко да се испоштује, јер се лек даје сат времена пре спавања и обавеза је родитеља да забране детету да уноси течност сат времена пре узимања лека и неких осам сати док спава – истиче др Николић.
Ако је узрок ноћног умокравања психолошке природе, што није тако чест случај, онда се ради на отклањању психолошког узрока, па самим тим и нестане умокравање. Ако узрок није психолошке природе, што је у 90 одсто случајева, онда су психолошке последице које дете има секундарне. То значи да је дете предуго трпело због нечега што изазива стид, непријатност, нелагодност, осећа кривицу зато што се родитељи много баве тиме, буде се ноћу, цела породица је нервозна и у том смислу постоји много психолошких последица.
– Наш задатак је да охрабримо децу и да им објаснимо да је тај проблем јако чест и да сигурно и у његовом одељењу има још једно или двоје деце која се баве истим проблемом. Поред тога, важно је да се зна да дете није криво за ноћно умокравање, да не може да утиче на то, да то није вољна радња… Онда им објаснимо да то што се мама и тата некад наљуте, да се не љуте на њега, него на целу ситуацију којој су изложени сви заједно. Колико ће дуго долазити код психолога зависи од њих самих, све то је индивидуално – каже Ирена Корићанац, психолог из Универзитетске дечје клинике у Тиршовој.
Од пете године деци се може дати терапија која се добија на рецепт у апотекама и доказано је да код 30 одсто малишана потпуно нестану симптоми ноћног умокравања, док се код њих 40 одсто драстично смањи број умокравања и количина мокраће коју дете измокри у току ноћи.