
Док цео свет обележава пола века од спуштања „Апола 11” на месечеву површину и шетње астронаута Нила Армстронга, у Београду је гостовао Дејвид Вујић.
Овај научник је једини преживели од групе инжењера и научника које су у Наси звали „Сербо 7” и који су дали огроман допринос свемирским истраживањима и путовањима, а за све то време ови људи су славили крсне славе и одлазили у цркву у Лос Анђелесу. Они су директно учествовали у пројекту „Аполо 13”, а на позив: Хјустоне, имамо проблем, решење је нашао управо један од „Седморице Срба”.
Радио-телевизија Србије је гостовање Дејвида Вујића најавила кајроном на којем је писало: „пола века од слетања на Марс”!
Црвена планета која је добила име по грчком богу рата Марсу за Земљане је још увек неосвојена територија на коју није ступила људска нога!
Оваква најава са све сликом космонаута који шета Месецом личи на виц о плавуши која пита како се правилно каже Ирак или Иран!
Тако се и неком у РТС-у учинило да нема много разлике између слетања на Месец или на Марс. Уосталом, имају исто прво слово имена!
Мала грешка, може свакоме да се деси, рећи ће добронамерни гледаоци. Наравно да се грешке дешавају свима и свагде, али смо ми гледаоци толико исцрпљени телевизијским програмом који се безочно састоји од реприза и реклама да имамо право да очекујемо да нам буде скренута пажња на оно што је ново и занимљиво. Постала је пракса да су осим јутарњих програма и вести све остало репризе, што би се рекло „секнд хенд”. Док шетате улицама поглед вам хтели-не хтели привлаче велике пароле које објављују да је у току распродаја сезонске робе. То је прави трговачки потез: није више занимљиво купцима, прошло му време па самим тим и тржишна вредност. Само рачуни за претплату и кабловске оператере стижу тачно као сат и у пуном износу. Нема попуста за репризе!
Ако постоји нешто што нам дају на кашичицу и то само на јавном сервису то је – култура. Сваке вечери, радним данима (викендом се одмарамо о д културе) добијемо порцију од 15 минута Културног дневника који се претворио у стерилну емисију са неколико редова прилога, а потом следи гост у студију. Емисија се снима унапред, а разговор са гостом је условљен опширним питањима водитеља. Тако је у понедељак 22. јула гост симпатичне Иване Миленковић био књижевник Срђан Тешин. Водитељка је испричала све о књизи, а наслов дела је био поменут само једном. Док су на плазма екрану који краси студио биле неке шаре уместо корице књиге, верујем да су и други гледаоци морали да посегну за интернетом да би сазнали о чему су разговарали аутор и новинарка. Реч је о књизи „Моје”.
Узгред, написао је и „Приче са Марса”...